Zagrożenie w sieci

Uwaga! Cyberoszust – start kampanii informacyjnej

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wraz z Polską Policją kolejny raz ostrzegają przed oszustami posługującymi się sfałszowanymi dokumentami z logotypami KNF/UKNF lub powołującymi się na rzekome działanie na zlecenie Komisji lub w ramach nadzoru sprawowanego przez KNF.

Do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) napływają liczne sygnały dotyczące działalności osób posługujących się sfałszowanymi dokumentami z logotypami KNF/UKNF lub powołujących się na rzekome działanie na zlecenie KNF, które próbują uwiarygodnić tym samym swoje działania.
Na stronie internetowej UWAGA! CYBEROSZUST zamieściliśmy przykłady działań oszustów, których celem jest wyłudzenie pieniędzy. Proponują oni m.in. fikcyjne transakcje pośrednictwa wymiany kryptowalut lub weryfikację kosztów produktów lub usług oferowanych przez podmioty nadzorowane przez KNF. Strona kampanii zawiera również podstawowe wskazówki i porady, które warto uwzględnić podczas kontaktów z osobami lub podmiotami, próbującymi dokonać oszustwa metodą "na KNF”.

Głównym celem kampanii jest zwrócenie szczególnej uwagi na fakt, że nadzór KNF nigdy nie wiąże się z udziałem pracowników Urzędu KNF w bezpośrednich relacjach z klientami instytucji finansowych czy w jakichkolwiek transakcjach.

Ponadto, w zakresie wykorzystywanej często przez oszustów kwestii wymiany kryptowalut wskazujemy, że rynek ten nie jest w Polsce rynkiem regulowanym, tzn. KNF nie licencjonuje, nie rejestruje, ani nie nadzoruje giełd kryptowalutowych, ani kantorów kryptowalut. Kryptowaluty, ani obrót nimi, nie są elementami rynku finansowego.
Kampania UWAGA! CYBEROSZUST została przygotowana wspólnie przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego i Komendę Główną Policji.

Więcej informacji na stronie internetowej  Uwaga! Cyberoszust ►

(KNF)

Powrót na górę strony