Zagrożenie w sieci

Uważaj na nieznane linki!

Tylko w tym tygodniu trzy osoby wpadły w pułapkę oszustów internetowych i straciły tym samym oszczędności w kwocie ponad 6 tysięcy złotych.

Obecnie większość z nas przerzuciła się na zakupy do sieci. W związku z tym spodziewamy się kurierów lub informacji o odbiorze przesyłki w danym paczkomacie. W tym czasie otrzymujemy niewinny SMS lub e-mail informujący, że oczekiwana paczka nie dojdzie z powodu niedopłaty. Z reguły padają niewielkie kwoty rzędu 0,50 PLN lub 1,29 PLN. Poniżej link z informacją o możliwości dokonania szybkiej transakcji.

W tym miejscu po otrzymaniu takiej informacji najlepszym sposobem na uniknięcie kłopotów jest jej usunięcie.

Niestety kilku Tarnowian w pośpiechu lub też natłoku codziennych zdarzeń „klika” w załączony link, który przenosi do „fałszywych” aplikacji bankowych. Następnie niczego nie podejrzewając, wprowadzamy swoje loginy i hasła dostępowe i przekazujemy drobną dopłatę do przesyłki, nie wiedząc, że nasze poufne dane właśnie zostały przekazane oszustowi.

W ten sposób trzech różnych mieszkańców Tarnowa straciło w trzech różnych transakcjach kwoty rzędu 280 złotych, ponad 900 złotych oraz niemalże 5000 złotych.

Teraz sprawami zajmują się tarnowscy policjanci. Przestępstwo to jest penalizowane w artykule 286 kodeksu karnego i zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Nam pozostaje w tym trudnym okresie przedświątecznym apel o zachowanie spokoju. SMS i e-maile, które zasypują nasze telefony i skrzynki różnymi informacjami, odczytywać bez pośpiechu i z zachowaniem zdrowego rozsądku.

Powrót na górę strony