AKTUALNOŚCI

Tarnowscy policjanci podsumowują ogólnopolską akcję „Na drodze Patrz i słuchaj”

Data publikacji 12.04.2023

Przez cały marzec policjanci tarnowskiego ruchu drogowego zbierali informacje o wykroczeniach jakich dopuszczają się uczestnicy ruchu drogowego związanych ze skupieniem uwagi podczas kierowania pojazdem mechanicznym… ale i nie tylko.

W marcu tarnowscy policjanci kontrolowali kierujących pojazdami mechanicznymi, a także pieszych i osoby poruszające się hulajnogami, hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami wspomagającymi ruchu (UWR) czy urządzeniami transportu osobistego (UTO).

Odnotowano ponad sześć i pół tysiąca różnych wykroczeń kierujących pojazdami, z czego 84 wobec pieszych. Wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim to aż 59 wykroczeń, a 6 to omijanie pojazdu przed pasami. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych stanowi tylko…, a może aż 19 odnotowanych wykroczeń. Pozostałe wykroczenia kierowców to przede wszystkim nadmierna prędkość. Policjanci ruchu drogowego odnotowali ich aż 4473, z czego 56 to przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym, a 3572 to przekroczenie prędkości w rejonie przejść dla pieszych. To ostanie naruszenie popełnili kierowcy samochodów osobowych – 3535, motocykli – 2, samochodów dostawczych – 24, samochodów ciężarowych – 9 i autobusów – 2.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, również popełniali wykroczenia. Tarnowscy policjanci odnotowali ich ponad 230. Najwięcej wykroczeń piesi popełnili przechodząc przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, było ich 186, niestosowanie się do sygnałów świetlnych – 20, chodzenie nieprawidłową częścią drogi – 8, korzystanie z urządzeń elektronicznych na przejściu dla pieszych – 2. Nałożono na pieszych 94 mandaty karne, a 18 postępowań skierowano do sądu.

Rowerzyści popełnili w jednym miesiącu ponad 120 wykroczeń. Najwięcej to jazda wzdłuż po przejściu dla pieszych – 37, jazda po chodniku – 18, korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy rowerem trzymając go w ręce – 5. Nałożono na rowerzystów 48 mandatów karnych, a 10 postępowań skierowano do sądu.

Pogoda w marcu nie sprzyjała poruszaniu się hulajnogami, hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami wspomagającymi ruchu, czy transportu osobistego. W tym miesiącu tarnowscy policjanci odnotowali 3 wykroczenia kierujących hulajnogą elektryczną, 2 wykroczenia osób korzystających z urządzenia wspomagającego ruch. Nałożono 4 mandaty karne.

Należy przypomnieć wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, że bezpieczeństwo zależy od nas wszystkich. Postęp technologii i ciągła potrzeba bycia online sprawia, że z jednej strony wszelkie nowinki techniczne ułatwiają i poprawiają bezpieczeństwo, z drugiej natomiast mogą pośrednio przyczynić się do tragedii. Telefony, tablety czy też urządzenia GPS pomagają, ale także rozpraszają uwagę i przez to mogą być przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Codzienne sprawy, rozmyślanie o nich, „wyłączanie się” z bycia świadomym uczestnikiem ruchu drogowego również mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo. Rozkojarzony pieszy lub kierowca może nie zauważyć zagrożenia i doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze. Nawet doświadczeni kierowcy potrzebują czasu, aby móc zareagować na zmieniające się warunki i sytuacje na drodze.

Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na drodze oraz duże natężenie ruchu powoduje, że zagrożenie powstaje zwykle w bardzo krótkim czasie. Dlatego też wszelkie tzw. „rozpraszacze” mają również wpływ na poziom koncentracji. Niższy poziom koncentracji powoduje wzrost czasu reakcji i podjęcie właściwej decyzji. Opóźniony refleks i niewłaściwe zachowania uczestników ruchu drogowego mogą mieć katastrofalne w skutkach konsekwencje.

Przestrzeganie przepisów, koncentracja, obserwacja, nawiązanie kontaktu wzrokowego pieszy-kierowca, wzajemny szacunek i życzliwość to czynniki, które z pewnością mają istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa nas wszystkich na co dzień zwyczajnych uczestników ruchu drogowego.

Powrót na górę strony