AKTUALNOŚCI

KAMPANIA EDUKACYJNA OSTRZEGAMY SENIORÓW PRZED OSZUSTAMI

Data publikacji 20.01.2023

Kampanii edukacyjna „OSTRZEGAMY SENIORÓW PRZED OSZUSTAMI” dotarła także do dzieciaków z przedszkola w Radlnej. Przedszkolaki edukują w ten sposób swoje babcie i dziadziów przed oszustami. Dzieci odwiedziła pani Marta Malec-Lech - Członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

W dniu 20 stycznia 2023 roku o godz. 12.00 w Niepublicznym Przedszkolu „Słoneczko” w Radlnej 62, odbyła się inauguracja KAMPANII EDUKACYJNA OSTRZEGAMY SENIORÓW PRZED OSZUSTAMI, która została zainicjowana przez małopolskich policjantów w ramach podpisanego w 2020 roku Porozumienia pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, a Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie dot. współpracy przy realizacji zadania „Wielopokoleniowa Edukacja Małopolan”. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego reprezentowała Pani Marta Malec–Lech – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego natomiast z ramienia Policji: podinsp. Izabela Ciarka, kom. Beata Wcisło – Koordynator ds. Bezpieczeństwa Seniorów Wydziału Prewencji KWP w Krakowie, a także asp. sztab. Olga Lesińska-Żabińska - Koordynator ds. Bezpieczeństwa Seniorów Wydziału Prewencji KMP w Tarnowie i mł. asp. Kinga Siedlecka z Wydz. Prewencji KMP w Tarnowie. Podczas spotkania dzieci wręczą kartki, przestrzegające ich przed oszustami swoim babciom i dziadkom.

Ta wyjątkowa akcja jest zarówno przedsięwzięciem edukacyjnym dla przedszkoli i dzieci, jak i profilaktycznym dla babć i dziadków. Realizowana już od dwóch lat, cieszy się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych ich rodziców i starszego pokolenia, do którego jest adresowana. Głównym założeniem kampanii jest dotarcie poprzez dzieci do swoich bliskich, babć i dziadków. Specjalnie do tego celu opracowana została wyjątkowa kartka edukacyjna, którą dzieci będą mogły pokolorować, a następnie wręczyć babciom i dziadkom z okazji ich święta, które przypada 21 i 22 stycznia 2023 roku. Akcja jest również lekcją o bezpieczeństwie. Uczy rozpoznawać dobro i zło, kształci wrażliwość na krzywdę i pokazuje, że każdy może pomagać dbając przy tym o swoich bliskich.

Policjanci przekazując kartki do przedszkoli przedstawiają założenia projektu omawiając ideę akcji, której celem jest dotarcie do osób starszych przez najmłodszych, aby ostrzegali swoich bliskich, ponieważ mimo licznych działań profilaktycznych oraz kampanii informacyjnych nadal dochodzi do zdarzeń, gdzie przestępcy działając pod tzw. legendą „na wnuczka”, „na policjanta” dokonują oszustw na ich szkodę. Policjanci regularnie biorą udział w różnego rodzaju spotkaniach z dziećmi młodzieżą oraz seniorami by informować, jak nie stać się ofiarą przestępstwa, a także jak postępować w sytuacjach, gdy dojdzie do niepożądanej sytuacji.

Każde dziecko w wieku przedszkolnym (na terenie całego województwa małopolskiego) otrzyma kartki, a następnie przekaże je swoim dziadkom. Kartka zawiera życzenia dla bliskich oraz treści profilaktyczne przedstawione w formie literackiej, które mają ważne zadanie – ostrzec seniorów przed oszustami. Każde dziecko w wieku przedszkolnym z województwa małopolskiego będzie mogło podarować wyjątkową kartkę i dlatego na potrzeby tegorocznej III edycji przygotowanych zostało blisko 240 tysięcy egzemplarzy. Jeśli ktoś również chciałby skorzystać z opracowanego wzoru, aby przyłączyć się do akcji może wydrukować laurkę ze stron internetowych małopolskiej Policji oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Podczas dzisiejszego spotkania w Przedszkolu dzieci wręczyły seniorom przygotowane przez siebie upominki natomiast seniorzy zaprezentowali przedstawienie

 

Drogie Babcie, Drodzy dziadkowie!

 

Życzymy Wam, aby każdy dzień przynosił Wam radość!

Bądźcie czujni i ostrożni – nie dajcie się oszukać!

 

 

Tekst z Kartki Edukacyjnej:

 

To laurka wyjątkowa!

Ważny przekaz w sobie chowa.

Wnuczek Twój pokolorował,

Wśród rysunków przekaz schował.

Byś bezpiecznie się zachował i zasady też stosował.

Byś mądrzejszy został Ty w sytuacji, gdy ktoś zły,

chce Cię wciągnąć w swoje gry.

Byś nie stracił zbyt pochopnie

I nie oddał nieroztropnie,

wszystkich swoich oszczędności,

gdy oszuści przyjdą „w gości”.

Więc pamiętaj, gdy ktoś dzwoni,

Kiedy twierdzi, że czas goni,

Bo pieniądze zagrożone,

On jedyną da „ochronę”

I że wnuczka trzeba ratować,

a pieniądze w koszu schować.

Niech się senior sam nie głowi,

oddać wszystko kurierowi?

Oszust myśli, że sprytniejszy,

Bądź seniorze mój mądrzejszy!

Gdy ktoś o pieniądze pyta,

Jest ciekawy, co i gdzie?

Ty po prostu rozłącz się!

 

TWÓJ Wnuczek

Powrót na górę strony