Odc. 52 – „Kontrole drogowe – część 1”
W ramach kolejnego odcinka piątkowego przepisu, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie na podstawie Ustawy Prawo o ruchu drogowym, opracowali krótkie przypomnienie przepisów dotyczących uprawnień do zatrzymywania pojazdów i przeprowadzania kontroli drogowych.
[W lewym górnym rogu strony: policyjne logo z widocznymi napisami: KRAKÓW, Wydział Ruchu Drogowego KWP]
Piątkowy przepis drogowy
Odc. 52 – „Kontrole drogowe – część 1”
W ramach kolejnego odcinka piątkowego przepisu, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie na podstawie Ustawy Prawo o ruchu drogowym, opracowali krótkie przypomnienie przepisów dotyczących uprawnień do zatrzymywania pojazdów i przeprowadzania kontroli drogowych.
[Po prawej stronie zdjęcie przedstawiające policjanta ruchu drogowego podczas zatrzymywania pojazdu do kontroli (w ręce uniesiona tarcza do zatrzymywania pojazdów).]
[poniżej na przeważającej części strony tabela przedstawiająca jakie organy są uprawnione do zatrzymywania pojazdów oraz kto może zostać poddany kontroli drogowej. Opis słowny zawartości tabeli:
Organ uprawniony:
Policja, Straż Graniczna, Inspekcja Ochrony Środowiska, Służba Celno-Skarbowa - Kto może być zatrzymany do kontroli drogowej? - Każdy uczestnik ruchu drogowego.
Żandarmeria Wojskowa - Kto może być zatrzymany do kontroli drogowej? - Kierujący pojazdami Sił Zbrojnych RP oraz żołnierze w czynnej służbie wojskowej kierujący innymi pojazdami.
Inspekcja Transportu Drogowego - Kto może być zatrzymany do kontroli drogowej? - Kierujący pojazdem:
- wykonujący przewóz drogowy w rozumieniu ustawy o transporcie drogowym, oraz przewóz drogowy w rozumieniu ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych,
- wykonujący transport odpadów w rozumieniu ustawy o odpadach,
- w zakresie badania w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności innego środka działającego podobnie do alkoholu,
- który naruszył przepisy ruchu drogowego, w przypadku zarejestrowania tego naruszenia przy użyciu urządzeń rejestrujących lub przyrządów kontrolno-pomiarowych,
- który rażąco naruszył przepisy ruchu drogowego lub spowodował zagrożenie jego bezpieczeństwa.
Straż Miejska / Straż Gminna - Kto może być zatrzymany do kontroli drogowej?
- Kierujący pojazdem niestosujący się do zakazu ruchu w obu kierunkach, określonego odpowiednim znakiem drogowym,
- Każdy uczestnik ruchu drogowego naruszający przepisy o ruchu pieszych, ruchu motorowerów, rowerów, wózków rowerowych, pojazdów zaprzęgowych oraz o jeździe wierzchem lub pędzeniu zwierząt, a także w przypadku naruszenia przepisów o zatrzymaniu lub postoju pojazdów. Organ ten może również zatrzymać do kontroli drogowej uczestnika ruchu drogowego niestosującego się do ograniczeń ruchu w strefie czystego transportu.
Straż Leśna / Straż Parku - Kto może być zatrzymany do kontroli drogowej? - Kierujący pojazdami niestosujący się do przepisów lub znaków drogowych obowiązujących na terenach lasów lub parków narodowych, dotyczących zakazu wjazdu, zatrzymywania się lub postoju pojazdu.
Osoby działające w imieniu zarządcy drogi - Kto może być zatrzymany do kontroli drogowej? – kierujący pojazdami w celu kontroli w zakresie przestrzegania przepisów o wymiarach, masie lub nacisku osi oraz w przypadku gdy pojazd powoduje uszkadzanie, niszczenie, zanieczyszczanie lub zaśmiecanie drogi. Uwaga! Prowadzenie kontroli tylko w obecności funkcjonariusza Policji, ITD, lub Straży gminnej / miejskiej*. Czynność zatrzymywania do kontroli tylko w obecności funkcjonariusza Policji lub ITD.
* Do 12.03.2021 r. czynności te tylko w obecności Policji lub ITD. Od 13.03.2021 r. również w obecności Straży gminnej lub miejskiej.
Straż gminna / miejska, Straż Leśna / Straż Parku wykonują kontrole drogowe na podstawie upoważnienia do wykonywania kontroli ruchu drogowego wydanego przez właściwego komendanta powiatowego / miejskiego Policji