Piątkowy przepis

Piątkowy przepis drogowy Odcinek 9 – Jak zachować się podczas kontroli drogowej?

Kolejny odcinek piątkowego przepisu przypomni kierującym jak wygląda policyjna kontrola drogowa oraz jak należy zachować się podczas takiej kontroli.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie w oparciu o art. 129 Ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz § 2 i 16 Rozporządzenia Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego, opracowali krótkie przypomnienie dla kierujących dotyczące policyjnej kontroli drogowej.

Do zadań Policji należą: czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowanie ruchem i jego kontrolowanie.

Sposoby zatrzymywania pojazdów przez Policję:

Policjant umundurowany:

  • w warunkach dostatecznej widoczności podaje sygnały tarczą do zatrzymywania pojazdów lub ręką.
  • w warunkach niedostatecznej widoczności - latarką ze światłem czerwonym albo tarczą do zatrzymywania pojazdów ze światłem odblaskowym lub światłem czerwonym.  

Policjant nieumundurowany:

Policjant nieumundurowany jest uprawniony do zatrzymania kierującego pojazdem wyłącznie

  • w warunkach dostatecznej widoczności podaje sygnały tarczą do zatrzymywania pojazdów:
  • w warunkach niedostatecznej widoczności - latarką ze światłem czerwonym albo tarczą do zatrzymywania pojazdów ze światłem odblaskowym lub światłem czerwonym na obszarze zabudowanym

Polecenie do zatrzymania pojazdu podaje się z dostatecznej odległości, w sposób zapewniający jego dostrzeżenie przez kierującego pojazdem oraz bezpieczne zatrzymanie w miejscu wskazanym przez policjanta.

Policjant jadący radiowozem może podawać kierującemu pojazdem polecenia do określonego zachowania się za pomocą urządzeń nagłaśniających, sygnalizacyjnych lub świetlnych.

Uczestnik ruchu jest obowiązany stosować się do poleceń i sygnałów oraz wskazówek wydawanych przez kontrolującego. W przypadku gdy zatrzymania dokonuje policjant jadący radiowozem, kierujący pojazdem obowiązany jest do natychmiastowego zatrzymania.Kierujący pojazdem lub pasażer pojazdu mogą wysiadać z kontrolowanego pojazdu wyłącznie za zezwoleniem kontrolującego. W przypadku podania przez kontrolującego sygnału do zatrzymania pojazdu kierujący tym pojazdem jest obowiązany:

  • zatrzymać pojazd,
  • trzymać ręce na kierownicy i nie wysiadać z pojazdu, chyba że zażąda tego kontrolujący,

na polecenie kontrolującego:

  • wyłączyć silnik pojazdu
  • włączyć światła awaryjne

Z pewnością prawie każdy kierujący był kontrolowany przez policjanta. Jednakże z obserwacji funkcjonariuszy wynika, że wiele kontrolowanych osób nie wie jak należy się zachować podczas kontroli drogowej. Przypomnienie kierującym jak wówczas należy postępować ułatwi jej przebieg, a tym samym będzie ona przeprowadzona sprawnie oraz bezpiecznie. 

KONSEKWENCJE PRAWNE NIE ZATRZYMANIA SIĘ DO KONTROLI DROGOWEJ

Art. 92 Kodeksu Wykroczeń

§ 2. Kto w celu uniknięcia kontroli nie stosuje się do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu, podlega karze aresztu albo grzywny.

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Art. 178b Kodeksu Karnego

Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Powrót na górę strony