Piątkowy przepis

Piątkowy przepis drogowy Odc. 11 – obowiązkowe i dodatkowe wyposażenie roweru

W ramach kolejnego odcinka piątkowego przepisu, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie na podstawie art. 30, 51 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, § 53, 56 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, w związku ze zbliżającym się sezonem rowerowym przypominają przepisy na temat obowiązkowego i dodatkowego wyposażenia roweru.

Jeżeli konstrukcja roweru uniemożliwia kierującemu sygnalizowanie przez wyciągnięcie ręki zamiaru zmiany kierunku jazdy, lub pasa ruchu, pojazd ten powinien być wyposażony w dwa przednie i dwa tylne światła kierunkowskazu, barwy żółtej samochodowej. Odległość między tymi światłami nie może być mniejsza niż 24 cm dla świateł przednich i 18 cm dla świateł tylnych.

Światła stanowiące obowiązkowe wyposażenie roweru powinny być umieszczone nie wyżej niż 150cm i nie niżej niż 25cm od powierzchni jezdni.

Światła czerwone (zarówno pozycyjne jak i odblaskowe) nie mogą być widoczne z przodu, a światła białe (lub żółte selektywne) - z tyłu.

Dopuszcza się, aby światła pozycyjne roweru (przednie i tylne) były zdemontowane, jeżeli kierujący tym pojazdem nie jest zobowiązany do ich używania podczas jazdy (od świtu do zmierzchu w warunkach dobrej przejrzystości powietrza, poza tunelami). Obowiązkowe światła odblaskowe muszą jednak pozostać zamontowane.

Określone przepisami obowiązkowe wyposażenie roweru stanowi podstawę w zapewnieniu bezpieczeństwa rowerzysty na drodze. Niejednokrotnie, przy zakupie rower nie spełnia wymogów obowiązkowego wyposażenia, dlatego tak ważna jest znajomość przepisów w tym zakresie. Warto zapoznać się też z naszym kolejnym odcinkiem już w następny piątek, gdzie szczegółowo omówimy wyposażenie coraz bardziej popularnej przyczepki rowerowej.

Rosnąca świadomość w kwestii ekologii oraz zdrowego trybu życia sprawia, że coraz więcej osób przesiada się z pojazdów mechanicznych na rowery. Należy jednak pamiętać, że rower, tak jak każdy pojazd przystosowany do poruszania się po drodze ma ściśle określone przepisami ruchu drogowego wymagania co do jego niezbędnego wyposażenia. Jest to szczególnie ważne w aspekcie widoczności rowerzysty na drodze. Kierujący rowerem jako „niechroniony uczestnik ruchu drogowego” w zdarzeniu drogowym z innym pojazdem narażony jest dużo bardziej na uszczerbek na zdrowiu niż kierujący pojazdem samochodowym.

 

Kompletując odpowiednie wyposażenie roweru należy zadbać o to by było ono zgodne z aktualnymi przepisami, co z pewnością podniesie poziom bezpieczeństwa rowerowych podróży

Powrót na górę strony