Piątkowy przepis

Piątkowy przepis drogowy Odc. 10 – Sposób postępowania podczas zdarzenia drogowego

W ramach kolejnego odcinka piątkowego przepisu, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie na podstawie art. 44 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, art. 93 Kodeksu Wykroczeń, art. 162, 178 Kodeksu Karnego opracowali przypomnienie przepisów dotyczących sposobu zachowania się w razie uczestnictwa w zdarzeniu drogowym.

W ramach kolejnego odcinka piątkowego przepisu, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie na podstawie art. 44 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, art. 93 Kodeksu Wykroczeń, art. 162, 178 Kodeksu Karnego opracowali przypomnienie przepisów dotyczących sposobu zachowania się w razie uczestnictwa
w zdarzeniu drogowym.

Czym jest zdarzenie drogowe ?

Ustawa Prawo o ruchu drogowym rozgranicza dwa rodzaje zdarzeń drogowych, od których uzależnia sposób dalszego postępowania osoby uczestniczącej w nich. Zdarzenie drogowe wypadek, w którym nie ma zabitych lub rannych, a straty występują jedynie w mieniu (tzw. kolizja drogowa), wypadek, w którym co najmniej jedna osoba jest ranna lub zabita.

 

Sposób zachowania się

1. Zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

2. Przedsięwziąć odpowiednie kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu zdarzenia.

3. Ocena czy wśród uczestników zdarzenia są osoby zabite lub ranne. Kolizja drogowa – brak osób rannych lub zabitych. Wypadek – co najmniej jedna osoba zabita lub ranna

4. Niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca zdarzenia, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu. Udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać pogotowie ratunkowe i Policję. Ponadto należy  nie podejmować czynności które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku  (m.in. nie przemieszczać pojazdów).

5. Pozostać na miejscu zdarzenia do przyjazdu Policji (przy zaistnieniu kolizji drogowej, nie ma obowiązku wzywania Policji. Do procedury odszkodowawczej wystarczy spisanie oświadczenia). Pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie pogotowia lub Policji wymaga oddalenia się – niezwłocznie powrócić na to miejsce.

6. Podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest polisa obowiązkowego ubezpieczenia OC, na żądanie osoby uczestniczącej w kolizji lub Policji. Podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest polisa obowiązkowego ubezpieczenia OC, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku  lub Policji.

W razie zaistnienia zdarzenia drogowego, którego jesteśmy uczestnikami powinniśmy przede wszystkim  zachować spokój. Po bezpiecznym zatrzymaniu pojazdu należy upewnić się że możemy z niego wysiąść nie narażając się na dodatkowe niebezpieczeństwo. Postój pojazdów na drodze wynikający ze zdarzenia drogowego należy odpowiednio sygnalizować (patrz odc. „zatrzymanie i postój – część 1”).

Jeżeli w wyniku zdarzenia drogowego są osoby ranne lub zabite kierujący pojazdem ma obowiązek udzielenia pomocy. Wynika to z treści art. 93 Kodeksu Wykroczeń, który stanowi, że:

§ 1. Prowadzący pojazd, który uczestnicząc w wypadku drogowym, nie udziela niezwłocznej pomocy ofierze wypadku podlega karze aresztu albo grzywny.

§ 2. W razie popełnienia wykroczenia o którym mowa w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

Ponadto obowiązek udzielenia pomocy ofiarom wypadku został nałożony na wszystkich uczestników wypadku, w tym również na świadków, o czym mówi art. 162 Kodeksu Karnego.

§ 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażania siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Należy również pamiętać, że ucieczka z miejsca zdarzenia drogowego jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności, oraz utrata uprawnień do kierowania pojazdami (art. 178 § 1. Kodeksu karnego)

Jeżeli w wyniku zdarzenia drogowego są osoby zabite lub ranne, nie wolno przemieszczać pojazdów, ani zacierać śladów powstałych w wyniku zdarzenia.

Jeżeli jednak mamy do czynienia tylko z kolizją pojazdów (brak rannych lub zabitych) należy usunąć pojazdy z miejsca zdarzenia jeżeli powodowałyby one zagrożenie lub tamowanie ruchu. W takiej sytuacji nie ma konieczności wzywania na miejsce Policji. Jeżeli wszyscy uczestnicy są zgodni co do przebiegu zdarzenia i sprawca przyznaje się do jego spowodowania, jest możliwość spisania oświadczenia, które posłuży do uzyskania odszkodowania w firmie ubezpieczeniowej.

Często osoby uczestniczące w zdarzeniu drogowym boją się udzielać I pomocy przedmedycznej. Uważają, że ich wiedza oraz umiejętności w tym zakresie są zbyt małe aby się tego podjąć. Podjęte działania ratownicze w pierwszych minutach po upływie zaistniałego zdarzenia drogowego mają kluczowe znaczenie dla ratowania życia i zdrowia ludzkiego.

Powrót na górę strony