Piątkowy przepis

Odc. 72- „Wyprzedzanie – część 1”

Data publikacji 08.10.2021

W ramach kolejnego odcinka piątkowego przepisu, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie na podstawie Ustawy Prawo o ruchu drogowym, opracowali krótkie przypomnienie przepisów dotyczących wyprzedzania.

 

[W lewym górnym rogu strony: policyjne logo z widocznymi napisami: KRAKÓW, Wydział Ruchu Drogowego KWP]

 

Piątkowy przepis drogowy

Odc. 72- „Wyprzedzanie – część 1”

 

[Pod nagłówkiem na środku strony zdjęcie: dwa samochody osobowe (widok z przodu) na drodze jednokierunkowej o dwóch pasach ruchu podczas manewru wyprzedzania.]

Wyprzedzanie – według definicji jest to przejeżdżanie lub przechodzenie obok pojazdu
lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku.

Zatem wyprzedzanie dotyczy nie tylko kierujących pojazdami, ale i pieszych. W każdym przypadku wyprzedzając należy zachować szczególną ostrożność.

Podkreślić należy, że manewr wyprzedzania może ale nie musi wiązać się ze zmianą pasa ruchu.

[po obu stronach powyższego zdania znajdują się duże czerwone wykrzykniki]

W przypadku zilustrowanym po lewej stronie, wyprzedzaniu towarzyszyła dwukrotna zmiana pasa ruchu, natomiast na przykładzie sytuacji ukazanej po prawej stronie widać, że do wyprzedzania doszło mimo, iż obydwa pojazdy poruszały się cały czas tymi samymi pasami ruchu. W obu przedstawionych sytuacjach jeden pojazd przejechał obok drugiego poruszającego się w tym samym kierunku, więc wykonał on manewr wyprzedzania.

[Po lewej stronie powyższego akapitu zilustrowano wyprzedzanie pojazdu ze zmianą pasa ruchu. Po prawej stronie akapitu ilustracja przedstawia wyprzedzanie bez zmiany pasa ruchu.]

Przed rozpoczęciem manewru wyprzedzania kierujący (pojazd nr 2) ma obowiązek upewnić się czy:

  1. ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu,
  2. kierujący za nim (pojazd nr 3) nie rozpoczął wyprzedzania,
  3. kierujący przed nim, na tym samym pasie ruchu (pojazd nr 1) nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu

Należy pamiętać o obowiązku sygnalizowania zamiaru zmiany pasa ruchu zawczasu i wyraźnie. Kierującemu pojazdem wyprzedzanym (pojazd nr 1) zabrania się w czasie wyprzedzania i bezpośrednio po nim zwiększania prędkości.

[Po lewej stronie powyższego akapitu – ilustracja – 3 pojazdy jadące jeden za drugim, na tym samym pasie ruchu. Pojazd jadący jako pierwszy oznaczony został nr 1. Pojazd jadący za nim oznaczony został nr 2. Jest to pojazd który sygnalizuje zamiar wyprzedzania (zmiany pasa ruchu). Samochód nr 3 to samochód jadący na końcu, za w/w pojazdami.]

Należy pamiętać, że podczas wyprzedzania  kierujący jest zobligowany do zachowania bezpiecznego odstępu od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu, a dla niektórych przypadków określona została minimalna odległość.

Wyprzedzając: rower, wózek rowerowy, motorower, motocykl, hulajnogę elektryczną, urządzenie transportu osobistego, osobę poruszającą się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, kolumnę pieszych należy zachować odstęp wynoszący co najmniej 1 metr.

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony