Odc. 68- „Holowanie”
W ramach kolejnego odcinka piątkowego przepisu, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie na podstawie Ustawy Prawo o ruchu drogowym, opracowali krótkie przypomnienie przepisów dotyczących holowania pojazdów.
TEKST MASZYNOWY
[W lewym górnym rogu strony: policyjne logo z widocznymi napisami: KRAKÓW, Wydział Ruchu Drogowego KWP]
Piątkowy przepis drogowy
Odc. 68- „Holowanie”
Kierujący może holować pojazd silnikowy pod warunkiem zachowania niżej wymienionych zasad:
Pojazd holujący musi mieć włączone światła mijania i poruszać się z prędkością nie większą niż 30 km/h w obszarze zabudowanym i nie większą niż 60 km/h poza obszarem zabudowanym.
Pojazd holowany:
[Po lewej stronie zdjęcie – widok z tyłu samochodu osobowego holowanego i na drugim planie fragment tyłu samochodu holującego. Pojazd holowany ma umieszczony po lewej stronie, za tylną szybą trójkąt ostrzegawczy. Widoczne warunki drogowe: dobre, pora dzienna.]
- Musi być kierowany przez osobę mającą uprawnienia do kierowania tym pojazdem, chyba że sposób holowania wyklucza potrzebę kierowania nim.
- Musi być połączony z pojazdem holującym w sposób wykluczający odczepienie się w czasie jazdy, a w przypadku holowanego motocykla musi być on połączony z pojazdem holującym połączeniem giętkim w sposób umożliwiający łatwe odczepienie.
- Ma być oznaczony odblaskowym trójkątem ostrzegawczym z tyłu po lewej stronie (nie dotyczy motocykla), lub musi wysyłać żółte sygnały błyskowe (nie mogą to być światła awaryjne). W okresie niedostatecznej widoczności pojazd holowany ma mieć włączone światła pozycyjne.
- W pojeździe holowanym, w przypadku połączenia sztywnego musi być sprawny co najmniej jeden układ hamulców, a przy połączeniu giętkim – dwa układy.
Odległość między pojazdami:
- w przypadku połączenia sztywnego maksymalnie 3m,
- w przypadku połączenia giętkiego od 4 do 6m.
Połączenie musi być oznakowane naprzemiennie pasami białymi i czerwonymi albo za pomocą chorągiewki czerwonej lub żółtej.
W razie holowania pojazdu w sposób wykluczający potrzebę kierowania nim lub użycia hamulców, rzeczywista masa całkowita pojazdu holowanego nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu holującego.
Zabrania się holowania:
- Pojazdu o niesprawnym układzie kierowniczym lub o niesprawnych hamulcach, chyba że sposób holowania wyklucza potrzebę ich użycia.
- Pojazdu za pomocą połączenia giętkiego, jeżeli w pojeździe tym działanie układu hamulcowego uzależnione jest od pracy silnika a silnik jest unieruchomiony.
- Więcej niż jednego pojazdu, z wyjątkiem pojazdu członowego (czyli zespołu pojazdów składającego się z pojazdu silnikowego z naczepą).
- Pojazdem z przyczepą (naczepą), hulajnogą elektryczną oraz urządzeniem transportu osobistego.
- Na autostradzie, z wyjątkiem holowania przez pojazdy przeznaczone do holowania do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych.