Bezpieczni w sieci
Data publikacji 07.03.2022
8 lutego obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu, ogólnoświatowa inicjatywa mająca celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego oraz świadomego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Jej zadaniem jest również zapoznanie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego korzystania z sieci. Tarnowscy policjanci od lat włączają się w ten ważny projekt i nie inaczej było w tym roku. Nie tylko 8 lutego, ale przez cały miniony miesiąc prowadzili aktywne przedsięwzięcia mające posłużyć bezpieczeństwu dzieci i młodzieży w korzystaniu przez nich z wirtualnego świata. Mundurowi dotarli do szkół podstawowych i średnich w Tarnowie i na terenie całego powiatu, przeprowadzając tam 75 spotkań w uczniami, rodzicami i nauczycielami. Przeszkolili ponad 1119 dzieci i młodzieży, uczulając ich przed ciemna stroną Internetu i ucząc poprawnych, zgodnych z prawem zachowań w sieci.
We współpracy z dyrekcjami placówek oświatowych zorganizowali także również konkurs wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w Internecie w Szkole Podstawowej Nr 8 w Tarnowie, dedykowany uczniom klas IV-VI. Zadaniem uczestników było poprawne rozwiązanie quizu, przy czym uczniowie klas V-VI wypełniali test, w domach w trakcie nauki zdalnej, a czwartoklasiści – na lekcjach informatyki w szkole. W quizie wzięło udział 200 uczniów. Jury wyłoniło zwycięzców, przyznając im I,II,III miejsce, oddzielnie dla uczniów klas IV,V i VI. 22 lutego w budynku szkoły nr 8 nastąpiło ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród. W uroczystości wzięli udział tarnowscy policjanci.
Międzyszkolny konkurs plastyczny, na plakat o tematyce bezpieczeństwa w sieci, w którym udział wzięli uczniowie klas I-IV Szkoły Podstawowej Nr 8, 18 i 20 w Tarnowie, zorganizowano również w Szkoły Podstawowej Nr 2024 lutego w budynku obradowało jury, w skład którego weszli przedstawiciele policji, pedagog szkolny, oraz dyrektor placówki. Jury oceniło prace w dwóch kategoriach wiekowych (dzieci z klas I-II oraz uczniowie klas III-IV) i wyłoniło laureatów konkursu przyznając im I,II,III miejsce w każdej grupie. Przyznanych zostało również pięć wyróżnień. Z uwagi na pandemię wręczenie nagród laureatom i wyróżnionym uczniom, odbyło się indywidualnie w każdej z placówek. W uroczystościach wzięli udział dzielnicowi.
W miniony poniedziałek, 28 lutego, w I Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie, przeprowadzono w ramach obchodów „Dnia Bezpiecznego Internetu” cykl debat oksfordzkich. Wzięły w nim udział trzy, czteroosobowe drużyny rywalizujące ze sobą po stronie propozycji i opozycji, systemem „każdy z każdym”. Rywalizacji przyglądała się i kibicowała gorąco cała 250-osobowa społeczność szkoły. Uczestnicy „bitew na argumenty” stoczyli 4 debaty, prowadzone wedle sztuki debaty oksfordzkiej prowadzonej przez Marszałka, z udziałem Sekretarza. Występy drużyn oceniała Loża Mędrców, wyłaniając odpowiednio I,II i III miejsce oraz dodatkowo w każdej z drużyn – najlepszego mówcę. Lożę Mędrców stanowili prawnik, redaktor, kierownik i psycholog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnowie, oraz policjant. Biorący udział w debatach uczniowie musieli włożyć sporo wysiłku, aby się do nich solidnie przygotować. Zajęło im to dobrych kilka tygodni. Trenowali w ramach szkolnej ligi debatanckiej. Tematy debat były, ale dopiero 28 lutego, tuż przed rozpoczęciem rywalizacji, drużyny wylosowały te spośród nich, z którymi musiały się sobie poradzić, oraz strony - propozycji lub opozycji.
Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, nauczycielom i dyrekcji szkół dziękujemy za zaangażowanie i współpracę.