AKTUALNOŚCI

„Seniorze nie daj się oszukać”

Małopolska Policja, krakowski odział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego we wspólnej akcji, łączą siły w walce z oszustami. Aktualna sytuacja związana z pandemią powoduje, że seniorzy większość czasu spędzają w domach, dla własnego bezpieczeństwa ograniczając kontakty bezpośrednie. Jednym z niewielu łączników z bliskimi a także wielokrotnie z całym zewnętrznym światem pozostaje telefon. Tym samym, starsze osoby stają się bardziej dostępne dla oszustów, wykorzystujących właśnie połączenia telekomunikacyjne.

Dlatego też, Policja, Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego zdecydowali się na podjęcie wspólnych działań, które ukierunkowane będą na zapewnienie większej ochrony seniorom przed tego typu przestępcami. Krakowski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz małopolska Policja zrealizują wspólne przedsięwzięcie pn. „Seniorze nie daj się oszukać”. Do współpracy włączył się również Samorząd Województwa Małopolskiego, z którym już w 2020 roku małopolska Policja prowadziła działania edukacyjne w zakresie bezpieczeństwa seniorów.
Realizowane obecnie wspólne przedsięwzięcie pozwoli dotrzeć do większej liczby osób, szczególnie tych którzy zgłaszają się do ZUS w zakresie emerytalno-rentowym, czyli przede wszystkim osób starszych, zwiększając skuteczność podejmowanych działań edukacyjnych wśród tej grupy wiekowej.
Podczas pierwszego etapu wspólnych działań „Seniorze nie daj się oszukać” Małopolska Policja wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego przygotowała materiały edukacyjne ostrzegające przed oszustami, które następnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpropaguje wśród emerytów docierając do osób, które będą pobierać świadczenia emerytalne z ZUS.  Ponadto materiał informacyjny zostanie również wyświetlony na ekranach znajdujących się na salach obsługi klientów. Kolejny etap  zaplanowano w drugiej połowie 2021 roku.
Inicjatywa stworzenia akcji dla seniorów wpisała się w treść i założenia porozumienia podpisanego w 2018 roku pomiędzy Komendantem Głównym Policji oraz Prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Porozumienie dotyczy  współpracy obu instytucji w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom bezpieczeństwa obywateli, jak również podejmowania wspólnych  działań informacyjno-edukacyjnych w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa obywateli, w tym przede wszystkim seniorów.
******************
Uważajmy!
Przestępcy w dalszym ciągu działają metodą „na wnuczka” ,„na policjanta" wyłudzając pieniądze, które często stanowią oszczędności życia starszych ludzi.  Aby nie stać się ofiarą przestępstwa – stosujmy się do poniższych zasad bezpieczeństwa:
 
·        Nie działaj w pośpiechu, pod wpływem impulsu
·        Nie wpuszczaj do domu obcych osób
·        Gdy coś Cię zaniepokoi – poinformuj Policję
·        Upewnij się czy dzwoniący jest osobą, za którą się podaje
·        Nie informuj nikogo o swojej sytuacji rodzinnej i materialnej
·        Nie przekazuj żadnych informacji ani pieniędzy osobom, których nie znasz
·        Gdy ktoś do Ciebie dzwoni prosi o pożyczkę lub o przekazanie pieniędzy,
albo innych wartościowych przedmiotów – rozłącz połączenie
·        Gdy dzwoni do Ciebie osoba podająca się za policjanta (funkcjonariusza CBŚ) urzędnika, pracownika banku, personel medyczny i chce „przejąć” od Ciebie pieniądze by je zabezpieczyć – rozłącz połączenie. To oszustwo.

tekst alternatywny plakatu:

Plakat/ulotka pn. „Seniorze nie daj się oszukać”

W ramach pierwszego etapu wspólnych działań „Seniorze nie daj się oszukać” Małopolska Policja wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego przygotowała materiał edukacyjny ostrzegający przed oszustami, które następnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpropaguje wśród emerytów docierając do osób, które będą pobierać świadczenia emerytalne z ZUS. Ponadto materiał informacyjny zostanie również wyświetlony na ekranach znajdujących się na salach obsługi klientów.

 

Plakat/ulotka ostrzegający przed oszustami w biało granatowej ramie z napisem Policja.

 

POLICJA OSTRZEGA!!!

Seniorze nie daj się oszukać

Zmyślonych historii jest wiele, oszuści mogą podawać się za::

  • członka rodziny,
  • policjanta,
  • urzędnika,
  • pracownika banku,
  • personel medyczny itp.

[Po lewej stronie rysunek przedstawiający kontury osób starszych - babci i dziadka. Dziadek podparty prawą ręką o paragraf.]

Uważaj, gdy ktoś do Ciebie dzwoni i prosi o pieniądze, ponieważ::

  • jest w trudnej sytuacji życiowej,
  • Twój krewny uniknie kary więzienia,
  • musisz pomóc w tajnej akcji policyjnej,
  • Twoje pieniądze w banku są zagrożone.

Aby nie stać się ofiarą przestępstwa:

  • upewnij się czy dzwoniący jest osobą, za którą się podaje,
  • nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz,
  • nie pozostawiaj pieniędzy w miejscach wyznaczonych przez oszustów,
  • nie podawaj żadnych danych przez telefon.

Pamiętaj:

  • Policja nigdy nie informuje przez telefon o prowadzonych przez siebie sprawach,
  • Policja nigdy nie pobiera pieniędzy od obywateli,
  • w razie wątpliwości zadzwoń na 112.

[Pod akapitem umieszczono rysunek przedstawiający logo Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego]

[Po prawej stronie rysunek przedstawiający logo małopolskiej Policji]

Powrót na górę strony