Dzień Bezpiecznego Internetu 2021
Każdy rodzic pragnie aby jego dziecko żyło szczęśliwie i bezpiecznie. Aby tak było uczymy je od małego jak zachowywać się w szkole, na ulicy, na placu zabaw. Uczysz dziecko, jak należy zachowywać się w piaskownicy, na placu zabaw, przy przechodzeniu przez jednię. Bezpieczeństwo naszych pociech to także bezpieczne korzystanie z zasobów Internetu.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) jest największą doroczna akcją na rzecz bezpieczeństwa dzieci w Internecie. W tym roku wypada on 9 lutego, ale obchody będą trwały przez cały luty i marzec. Jego Organizatorem w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.
Tarnowska Policja od wielu lat włącza się w tą inicjatywę, organizując dla dzieci i młodzieży pogadanki, spotkania, konkursy na temat bezpieczeństwa w Sieci.
W ramach tegorocznych obchodów organizatorzy przewidzieli m. in. konferencję online dla przedstawicieli sektora edukacyjnego, a także rodziców, pracowników IT, psychologów oraz pedagogów oraz spotkania webinarowe, skierowane do osób pracujących z dziećmi oraz rodziców, które odbywać się będą od początku lutego do połowy marca.
Organizatorzy zachęcają też do podejmowania lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów (np. zajęć edukacyjnych, kampanii informacyjnych, konkursów). Każda instytucja, która zarejestruje swoją inicjatywę na stronie DBI.pl otrzyma zaświadczenie udziału w DBI i będzie mogła wziąć udział w konkursie na najciekawszą inicjatywę tego typu.
Rodzicu pamiętaj – od Ciebie zależy bezpieczeństwo Twojego dziecka w sieci !
- Bądź pierwszą osobą, która wprowadzi dziecko w wirtualny świat. Wskaż wartościowe i bezpieczne strony, które zainteresują najmłodszych (przykładową listę bezpiecznych stron znajdziesz tutaj www.sieciaki.pl/ ) , wyznaczy granice czasowe korzystania z komputera.
- Naucz dziecko NETYKIETY czyli podstawowych zasad kulturalnego i bezpiecznego korzystania z Internetu.
- Zwróć uwagę dziecka na niebezpieczeństwa czyhające w wirtualnym świecie, związane z nawiązywaniem nowych znajomości w Internecie. Uczul je, aby do końca nie ufało osobom poznanym w Internecie, nie podawało obcym danych wrażliwych, nie przesyłało im zdjęć, nie spotykało się z nimi bez Twojej zgody w realnym świecie, nie wierzyło we wszystko co zobaczy i przeczyta w Internecie .
- Ewentualne wpadki np. wejście przez dziecka na strony niedozwolone – potraktuj jako okazję edukacyjną, uświadamiającą mu potencjalne zagrożenie jego bezpieczeństwa. Nie wyśmiewaj i nie karz niepotrzebnie – ważne żeby Twoja pociecha ufała Ci i nie bała się przyjść kiedy ma realny problem.
- Naucz dziecko asertywności – czyli umiejętności odmawiania kiedy powinno mówić Ci o potencjalnym zagrożeniu napotkanym w sieci np. propozycji pedofila, próby wyłudzenia danych osobowych. Ważne aby dziecko wiedziało, że pomożesz i zawsze może na Ciebie liczyć.
- Pozwól swojemu dziecku w świadomy i bezpieczny sposób w pełni korzystać z oferowanego przez sieć bogactwa w rozwijaniu jego pasji, nauce, rozrywce.