AKTUALNOŚCI

„Stop agresji wobec ratowników” – kolejne szkolenie w Tarnowie

Data publikacji 26.05.2025

Zastosowanie podstawowych technik samoobrony w sytuacjach kryzysowych to temat kolejnego już tego cyklu szkolenia zorganizowanego przez Komendę Miejską Policji w Tarnowie dla ratowników medycznych. Celem zajęć było podniesienie poziomu bezpieczeństwa zespołów ratownictwa medycznego w konfrontacji z agresywnymi pacjentami i osobami z otoczenia. Warsztaty przeprowadzili doświadczeni funkcjonariusze Policji – instruktorzy taktyk interwencji.

Szkolenie odbyło się w siedzibie Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie i było już siódmym spotkaniem z tego cyklu. Do tej pory przeszkolono 99 ratowników, a dzisiejsze zajęcia zgromadziły kolejnych 19 uczestników. Docelowo program obejmie 140 osób związanych z Powiatową Stacją Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie.

Zasadność organizacji tego typu szkoleń wynika z obserwowanego w całym kraju wzrostu liczby incydentów z udziałem agresywnych pacjentów, których zachowanie stanowi realne zagrożenie dla ratowników medycznych podczas wykonywania czynności służbowych.

Zajęcia obejmowały dwa moduły:

  • teoretyczny, poświęcony aspektom prawnym dotyczącym obrony koniecznej i odpowiedzialności karnej,
  • praktyczny, w trakcie którego ratownicy ćwiczyli podstawowe techniki unikania, odpierania ataku i skutecznej obrony osobistej.

Szkolenie prowadzili doświadczeni instruktorzy Policji, którzy wyjaśniali uczestnikom, jak reagować w nagłych i niebezpiecznych sytuacjach z zachowaniem obowiązujących przepisów prawa oraz zasad bezpieczeństwa osobistego.

Dążymy do tego, by tego rodzaju szkolenia miały charakter cykliczny, ponieważ uczestnicy wykazują duże zainteresowanie i pełne zaangażowanie. Każde spotkanie potwierdza potrzebę praktycznego przygotowania ratowników do reagowania w sytuacjach zagrożenia, z jakimi mogą się realnie zetknąć podczas codziennej służby.

Podczas towarzyszącej wydarzeniu konferencji prasowej poruszony został temat bezpieczeństwa ratowników medycznych. Omówiono skalę zagrożeń, z jakimi mierzą się zespoły pogotowia, a także potrzebę dalszej współpracy służb na rzecz poprawy ich ochrony.

 

Głos podczas konferencji zabrali:

Krzysztof, Jan Kleczar – Wojewoda Małopolski,

Adam Jarubas – Poseł do Parlamentu Europejskiego,

Inspektor Artur Bednarek – Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie,

Krzysztof Krzemień – Dyrektor Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie

oraz Jerzy Friediger – Pełnomocnik Wojewody Małopolskiego ds. Ochrony Zdrowia

 

Pamiętajmy, że ratownicy medyczni podczas wykonywania obowiązków służbowych posiadają status funkcjonariuszy publicznych i korzystają ze szczególnej ochrony prawnej. Każde naruszenie ich nietykalności cielesnej może skutkować odpowiedzialnością karną – włącznie z karą do 3 lat pozbawienia wolności.

  • Wojewoda Małopolski Krzysztof Klęczar zabierający głos podczas konferencji
  • Europoseł Adam Jarubas zabierający głos podczas konferencji
  • Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie inspektor Artur Bednarek zabierający głos podczas konferencji
  • Dyrektor Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie Krzysztof Krzemień zabierający głos podczas konferencji
  • Logo Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie
  • Policyjny instruktor mł. asp. Krzysztof Winkowski omawiający zagadnienia dotyczące samoobrony
  • Policyjny instruktor mł. asp. Krzysztof Winkowski omawiający zagadnienia dotyczące samoobrony
  • Policyjny instruktor mł. asp. Krzysztof Winkowski omawiający zagadnienia dotyczące samoobrony
Powrót na górę strony