AKTUALNOŚCI

Oszustwo „na legendę” w Tarnowie. Seniorka straciła ponad 25 tysięcy złotych

Data publikacji 16.05.2025

Przestępcy zaatakowali w Tarnowie, wykorzystując znaną metodę manipulacji emocjonalnej wobec seniorów. Tym razem podszyli się pod funkcjonariusza CBŚP. Ofiarą padła starsza kobieta, która przekazała oszustom wszystkie swoje oszczędności. Policja apeluje o czujność i rozwagę.

Uwaga na oszustwa “na legendę”! Seniorzy wciąż na celowniku przestępców

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie ostrzegają przed kolejnym przypadkiem oszustwa metodą „na legendę”, którego ofiarą padła starsza mieszkanka miasta. Pomimo wielokrotnych apeli, przestępcy wciąż skutecznie manipulują emocjami osób starszych, podszywając się pod funkcjonariuszy Policji, CBŚP, pracowników banków, ZUS, hydraulików, a także członków rodziny.

Przebieg zdarzenia

14 maja 2025 roku do jednej z mieszkanek Tarnowa zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego Policji. Twierdził, że pracownik banku, w którym kobieta posiada konto, dopuszcza się kradzieży i że jej oszczędności są zagrożone. Polecił seniorce, by natychmiast wypłaciła wszystkie pieniądze i przekazała je „policji” w ramach tajnej akcji.

Kobieta, zdezorientowana i zaniepokojona, udała się do placówki bankowej i wypłaciła ponad 25 tysięcy złotych. Po powrocie do mieszkania, zgodnie z instrukcją oszusta, zawinęła gotówkę w reklamówkę i wyrzuciła ją przez balkon, wierząc, że w ten sposób pomaga Policji. W rzeczywistości przekazała swoje oszczędności nieznanemu sprawcy.

Oszustwo „na legendę” – jak działają przestępcy?

Mechanizm działania sprawców polega na wzbudzeniu strachu, zaufania lub współczucia – wszystko po to, by zmusić ofiarę do szybkiego działania i przekazania pieniędzy. W tym celu podszywają się m.in. pod:

  • hydraulików,
  • pracowników banku,
  • pracowników ZUS,
  • policjantów,
  • funkcjonariuszy CBŚP,
  • wnuczków,
  • osoby informujące o wypadku bliskiego,
  • doradców finansowych oferujących „pewne inwestycje”.

Często ofiary słyszą przez telefon dramatyczne historie: o wypadku członka rodziny, konieczności natychmiastowej pomocy finansowej, czy udziale w rzekomej policyjnej akcji przeciwko oszustom bankowym. Wszystkie te wersje mają jeden cel – przejęcie pieniędzy.

Apelujemy!

Policja nigdy nie prosi o przekazywanie gotówki, wypłacanie oszczędności ani udział w tajnych akcjach!

W przypadku otrzymania podejrzanego telefonu:

  • natychmiast przerwij rozmowę,
  • nie przekazuj żadnych danych ani pieniędzy,
  • skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji,
  • zadzwoń pod numer alarmowy 112.

Chrońmy seniorów – edukujmy i rozmawiajmy

Zwracamy się do wszystkich osób mających w rodzinie seniorów – rozmawiajcie z nimi, uczulajcie ich na zagrożenia i podkreślajcie, że każda nietypowa sytuacja powinna być natychmiast konsultowana z bliskimi lub Policją.

Im większa świadomość społeczna, tym mniejsze szanse przestępców na skuteczne działanie.

Nie dajmy się oszukać! Razem możemy powstrzymać falę przestępstw „na legendę”.

Powrót na górę strony