Dekontaminacja – wspólne szkolenie tarnowskich policjantów i strażaków
Tarnowscy policjanci uczestniczyli w szkoleniu zorganizowanym przez strażaków z KM PSP w Tarnowie. W kilkugodzinnym szkoleniu wzięło udział 40 policjantów tarnowskiego garnizonu, którzy na co dzień mogą mieć styczność z substancjami niebezpiecznymi, toksycznymi lub radiologicznymi.
Poznanie niebezpiecznych substancji, sposób radzenia sobie w trudnej sytuacji było przedmiotem zorganizowanego szkolenia przez strażaków, na co dzień służących w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie, dla tarnowskich policjantów. To najczęściej strażacy i policjanci, jako pierwsi pojawiają się w miejscu, w którym mogło dojść do skażenia niebezpieczną substancją z grup toksycznych, czy radioaktywanych. Dlatego też wspólne szkolenie i wypracowanie właściwych zachowań w takich sytuacjach jest kluczowe i minimalizuje skutki zatrucia ratowników i osób odpowiedzialnych za ratowanie życia i zdrowia. Szkolenie pn. „Współpraca służb Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej podczas działań z substancjami niebezpiecznymi wraz z procesem dekontaminacji oraz Bezpieczeństwa i Higieny Pracy” miało miejsce we wtorek 19.11 na obiektach PSP w Tarnowie przy ul. Klikowskiej. Szkolenie to miało charakter dwu-etapowy. Pierwszy etap teoretyczny, na którym wskazano zakres substancji niebezpiecznych i konsekwencji długotrwałego ich przyjmowania dla organizmu człowieka, drugi praktyczny - symulacja skażenia różnego rodzaju substancją niebezpieczną i przeprowadzenie dekontaminacji osób przebywających w tej strefie. Wskazano również sposoby postępowania ze skażonymi przedmiotami.
W szkoleniu tym wzięło udział 40 policjantów z różnych wydziałów tarnowskiej Policji, którzy na co dzień mogą mieć styczność z takimi substancjami.
Jak ważne i szybkie jest wdrożenie dekontaminacji – wiedzą Ci, którzy posiadają wiedzę na temat substancji niebezpiecznych.