AKTUALNOŚCI

Połowa wakacji za nami. Przypominamy kilka zasad związanych z wypoczynkiem nad wodą.

Data publikacji 01.08.2024

Na terenie powiatu tarnowskiego nieustanie bezpieczeństwa strzegą policjanci Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie. Bardzo często współpracujemy także z ratownikami WOPR, z którymi pełnimy służbę w rejonie kąpielisk. Chcieliśmy przypomnieć kilka zasad bezpieczeństwa związanych z wypoczynkiem nad wodą.

Zasady które warto przestrzegać podczas wypoczynku nad wodą. Zawsze warto dbać o siebie oraz innych.

- Wybierając miejsce na wypoczynek nad wodą, korzystajmy z wyznaczonych obszarów, takich jak jeziora, stawy, zalewy czy rzeki, gdzie dostępne są miejsca do kąpieli, a nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR.

- Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkimi znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków w danym miejscu oraz sprawdźmy, gdzie znajduje się stanowisko ratownika i punkt pierwszej pomocy.

- Pamiętajmy, że wejście do wody jest dozwolone, gdy na maszcie kąpieliska powiewa biała flaga. Czerwona flaga oznacza zakaz kąpieli.

- Miejsce do kąpieli warto eksplorować stopniowo - nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy, ani do miejsc objętych zakazem skakania. Nieznana głębokość i struktura dna mogą prowadzić do urazów, kalectwa, a nawet śmierci. Możemy natrafić na skaliste dno lub znaczną głębokość, co może skutkować poważnymi obrażeniami.

- Nigdy nie wchodźmy do wody pod wpływem alkoholu. Statystyki pokazują, że większość utonięć i wypadków nad wodą dotyczy osób będących pod wpływem alkoholu.

- Kąpiel jest bezpieczna najwcześniej po 30 minutach od spożycia posiłku.

- Zadbajmy o zdrowie - aby uniknąć wstrząsu termicznego, zanurzajmy się stopniowo i nie kąpmy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.

- Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi, zawsze zakładajmy kamizelkę ratunkową.

- Brawura i ryzyko to główne przyczyny wypadków - odpoczywając nad wodą, pamiętajmy, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody, a także podtapianie innych pływających.

- Szczególną opieką otaczajmy dzieci. Zapewnijmy im sprzęt do bezpiecznego korzystania z wody i stale obserwujmy, aby nie oddalały się od brzegu lub nie wypływały na zbyt dużą głębokość.

- W razie potrzeby pomocy - jeśli podczas odpoczynku nad wodą zauważymy, że ktoś tonie, natychmiast udzielmy pomocy. Jeśli nie jesteśmy w stanie przeprowadzić czynności ratunkowych lub ich podjęcie zagraża naszemu bezpieczeństwu, szybko zawiadommy wykwalifikowane służby.

 

Wypoczywając nad wodą, dbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. W razie zagrożenia udzielmy pomocy, bo każda sekunda jest ważna dla ratowania życia.

Powrót na górę strony