Tarnowska Policja ostrzega przed oszustami w sieci
Wraz z rozwojem Internetu, pojawiają się nowe usługi, a wraz z nimi nowe formy płatności. Zwiększa to dezorientację użytkowników, którzy nie zawsze nadążają za zmieniającym się rynkiem. Nic więc dziwnego, że lawinowo rosną przypadki oszustw w sieci.
Kilka dni temu do dyżurnego tarnowskiej Policji zgłosiły się dwie osoby, które poinformowały, że zostały wprowadzone w błąd przez oszustów internetowych. Zgłaszający pod pozorem szybkiego zysku na giełdzie kryptowalut zainwestowały swoje środki finansowe, a po kilku miesiącach okazało się, że wpłacone pieniądze - przepadły. Teraz sprawami tymi zajmują się tarnowscy policjanci.
W pierwszym przypadku do 80-letniej kobiety zadzwonił broker giełdowy i zaproponował niebagatelny zysk po wpłacie na giełdzie kryptowalut. Zaproponował pomoc nawet w zarejestrowaniu się i inwestowaniu, a kobieta skuszona zyskami przekazała kontrolę nad swoim komputerem i pozwoliła na dostęp do swojej aplikacji bankowej za pośrednictwem aplikacji AnyDesk. Jest to aplikacja która pozwala na zdalne kierowania dowolnym urządzeniem elektroniczny na którym jest zainstalowana. Dodatkowo przekazanie dostępu do swojego konta powoduje, że oszuści mogą bezkarnie przelewać pieniądze w dowolnym czasie i dowolnej ilości. W ten sposób 80-latka z Tarnowa straciła niemalże 200 tysięcy złotych.
W podobny sposób został oszukany 32-latek z powiatu tarnowskiego, który zainwestował w ciągu kilku miesięcy pieniądze w wysokości 70 tysięcy złotych, również w krytpowaluty. I ta inwestycja nie przyniosła zysków, a jedynie straty. Rzekomi brokerzy, którzy atakowali go telefonami i kusili coraz większymi zyskami nie przestawali dzwonić i próbować wyciągnąć kolejne pieniądze od trzydziestolatka. Gdy mężczyzna się zorientował, że został oszukany przekazał informację tarnowskim policjantów. Niestety jego konto bankowe zostało pomniejszone o 70 tysięcy złotych.
Aby nie dać się oszukać skorzystaj z porad:
- Poszukaj rzetelnych informacji na temat firmy. Skorzystaj z danych umieszczonych w zakładce kontakt lub o nas i sprawdź (np. NIP) firmę na rządowej stronie Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEDIG). Zweryfikuj zagraniczną firmę po numerze VAT-UE na oficjalnej stronie Komisji Europejskiej (adres: https://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/?locale=pl )
- Zasięgnij informacji na forach. Poszukaj informacji na temat firmy jakie publikują użytkownicy, korzystaj z rekomendacji portali branżowych
- Sprawdź firmę w mediach społecznościowych. Pamiętaj, że większość tego typu działalności kanalizuje swoje informacje Facebooku czy Twitterze jest to też znakomita forma reklamy.
- Nigdy nie angażuj się w tego typu działalność finansową, jeśli nie nabyłeś odpowiedniej wiedzy. Sprawdź konsultanta, zadając mu konkretne pytania, na które odpowiedź mogą znać tylko ludzie z branży.
- Nie ufaj w obietnice łatwego zysku. Nikt za ciebie nie będzie zarabiał pieniędzy!
- Pamiętaj, że dzisiaj założenie profesjonalnie wyglądającej strony internetowej nie jest trudne. Dlatego zwracaj uwagę, czy adres strony nie jest podejrzany (np. nazbyt skomplikowany). Oszuści korzystają często z zagranicznych serwerów, aby utrudnić organom ścigania dotarcie do nich.