Piątkowy przepis drogowy Odc. 38 – „Światła mijania i światła do jazdy dziennej”
W ramach kolejnego odcinka piątkowego przepisu, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie na podstawie Ustawy Prawo o ruchu drogowym opracowali krótkie przypomnienie przepisów dotyczących świateł mijania oraz świateł do jazdy dziennej.
Kierujący pojazdem wyposażonym w światła mijania ma obowiązek używać ich podczas jazdy przez cały rok, niezależnie od pory dnia oraz warunków widoczności.
Zamiast świateł mijania można używać świateł do jazdy dziennej ale tylko w czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. W czasie od zmierzchu do świtu należy włączyć światła mijania. W przypadku zmniejszonej przejrzystości powietrza (np. mgła, opady deszczu lub inne przyczyny) należy włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie.
[Po prawej stronie tekstu zdjęcie przedstawiające fragment samochodu widziany od przodu – kadr włączonego światła do jazdy dziennej.]
Należy pamiętać że na kierującym spoczywa obowiązek dopilnowania by w danej sytuacji włączone były odpowiednie światła. Montowane w pojazdach systemy ułatwiające dopasowanie odpowiedniego rodzaju oświetlenia do panujących warunków drogowych są często niedoskonałe w działaniu i kierujący nie powinien im bezgranicznie ufać.
[Po prawej stronie tekstu zdjęcie przedstawiające pojazd widziany od przodu znajdujący się w ruchu ulicznym, jadący z włączonymi światłami mijania podczas opadów deszczu.]
Korzystanie ze świateł do jazdy dziennej podczas opadów deszczu, mgły, czy też w czasie od zmierzchu do świtu stanowi bardzo duże zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym!
Bardzo ważne dla bezpieczeństwa jest również odpowiednie ustawienie świateł zapewniające optymalne oświetlenie drogi bez ryzyka oślepienia innych uczestników ruchu, oraz dbałość o odpowiedni stan techniczny wszystkich elementów oświetlenia.