95-lecie powstania Policji kobiecej. Przedstawiamy sylwetki kilku małopolskich policjantek
W tym roku obchodzimy 95. rocznicę służby kobiet w Policji. Pracują w różnych pionach i na różnych stanowiskach. Publikujemy dziś film o pracy naszych koleżanek, by przypomnieć o tej rocznicy i roli kobiet w Policji.
Kobiety w polskiej Policji są już od 95 lat. W 1925 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych na wniosek Polskiego Komitetu Walki z Handlem Kobietami i Dziećmi poleciło Komendzie Głównej PP zorganizowanie rekrutacji kandydatek do policji kobiecej, a następnie przeprowadzenie kursów szkoleniowych. 26 lutego 1925 roku zorganizowano pierwszy oddział policji kobiecej.
W prezentowanym dziś filmie występują nasze koleżanki z Wydziału Ruchu Drogowego, w tym z grupy SPEED, Wydziału Prewencji, Wydziału Prezydialnego, a nawet z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Krakowie. Pokazujemy ich służbę oraz słowa, które chciałyby przekazać mieszkańcom.
Nagranie do tej pory prezentowane było w krakowskich środkach komunikacji miejskiej. (Film nagrywany był przed aktualnymi obostrzeniami epidemiologicznymi)
Kobiety obecne są we wszystkich pionach: w prewencji, służbie kryminalnej i dochodzeniowej oraz logistyce, ale kobieca część polskiej Policji to nie tylko funkcjonariuszki w mundurach. To także kobiety na stanowiskach cywilnych zajmujące się np. logistyką.
W garnizonie małopolskim zatrudnionych jest 7700 funkcjonariuszy Policji, w tym 1250 kobiet (16 % małopolskich policjantów to kobiety) oraz 1240 kobiet wśród ponad 1700 pracowników cywilnych Policji (co stanowi 70 % stanowisk cywilnych).