Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

AKTUALNOŚCI

Niedoładowany telefon komórkowy sposobem na oszustów?

Data publikacji 16.03.2023

Ostanie kilka dni to wręcz plaga zgłoszeń od nie tylko tarnowskich seniorów. Na ponad 20 zgłoszeń, tylko w jednym przypadku oszustom udało się wyłudzić pieniądze w wysokości 60 tysięcy złotych. Ile jest takich usiłowań o których nie informujemy… to pewnie dużo większa liczba.

Wszystko zaczęło się w późnych godzinach popołudniowych i wieczornych w czwartek i piątek w zeszłym tygodniu. Dyżurny za każdym razem odbierał informację od zdenerwowanych seniorów, którzy informowali o próbie wyłudzenia od nich pieniędzy z rzekomym wypadkiem ich najbliższych; syna, czy też córki. Niespodziewanie w tym samym czasie dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie odebrał videodomofon. Mężczyzna stojący przed budynkiem poinformował, że przyjechał do tarnowskich policjantów, ponieważ jego brat jest zatrzymany w związku z wypadkiem komunikacyjnych w Tarnowie i jest konieczność wpłaty kaucji. Mężczyzna przyjechał do Tarnowa z Rzeszowa. Jadąc autostradą zadzwonił do brata, ten jednak nie odbierał telefonu. Niecodzienną sytuację wyjaśnił dyżurujący policjant, a zdezorientowany mężczyzna natychmiast powiadomił swojego ojca 86-letniego mieszkańca Rzeszowa o oszustwie, a także udało mu się połączyć z bratem, rzekomym sprawcą wypadku, który natychmiast udał się do mieszkania ojca. Wszystko skończyło się dobrze i tylko na strachu, a dopomogło szczęście i „złośliwość” rzeczy martwych. W tym przypadku niedoładowany telefon komórkowy seniora, który podczas rozmowy z oszustami po prostu rozłączył połączenie z uwagi na rozładowanie baterii.

Tylko w czwartek i piątek w ubiegłym tygodniu policjanci z tarnowskiej komendy przyjęli ponad dwadzieścia zgłoszeń o usiłowaniach oszustwa metodą na policjanta. Ile dokładnie rozdzwoniło się telefonów stacjonarnych w domach tarnowskich seniorów - nie wiemy. Wiele starszych osób nie odbiera telefonów, których nie znają. Inni po odebraniu takiego telefonu rozłączają połączenie i nie przekazują informacji Policji, jeszcze inni przestraszeni, zawiadamiają o przestępstwie dużo później, jeszcze inni zawstydzeni tym, że dali się oszukać dopiero po namowie rodziny składa stosowne zawiadomienie.

Niestety jedna kobieta z Tarnowa została nakłoniona do przekazania gotówki nieznanemu mężczyźnie. Przed drzwiami swojego mieszkania oddała gotówkę w wysokości 60 tysięcy złotych.

Aktualnie trwają działania aby zidentyfikować, a następnie zatrzymać sprawców, którzy oszukali kobietę. Apelujemy w dalszym ciągu o przerywanie takich połączeń telefonicznych odkładając słuchawkę lub wciskając czerwony przycisk pomimo tego, że wydaje nam się, że jest to niekulturalne.

Powrót na górę strony