AKTUALNOŚCI

6 lat z Krajowa Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa w regionie tarnowskim

Data publikacji 17.10.2022

Dzięki niej mieszkańcy Tarnowa i regionu tarnowskiego mają większy wpływ na bezpieczeństwo w swoim otoczeniu. Już od 6 lat za pomocą tej aplikacji mieszkańcy dzielą się spostrzeżeniami, informują o nieprawidłowościach, a także o wykroczeniach i przestępstwach. Od chwili jej uruchomienia mieszkańcy Tarnowa, jak i powiatu tarnowskiego nanieśli ponad 16 tysięcy różnego rodzaju zgłoszeń, z czego 50 procent została pozytywnie zweryfikowana.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa została uruchomiona na przełomie września i października 2016 roku, zatem minęło dokładnie 6 lat jej funkcjonowania. Niewątpliwym atutem tej nowoczesnej platformy wymiany informacji jest prosta obsługa oraz anonimowość zgłaszającego. Wszyscy mogą w ten sposób przekazywać Policji sygnały o sytuacjach, które negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.

Od początku funkcjonowania Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, która jest również aplikacją mogilną na telefonach komórkowych, cieszy się dużą popularnością. Od września 2016 roku mieszkańcy Tarnowa i regionu tarnowskiego nanieśli na nią ponad 16 tysięcy zgłoszeń, a każde z nich zostało zweryfikowane przez policjantów wydziału prewencji, a następnie przekazane odpowiednim komórkom do sprawdzenia.

W każdym roku najczęściej zgłaszanymi zagrożeniami były:

- przekraczanie dozwolonej prędkości

- nieprawidłowe parkowanie, które występuje najczęściej na osiedlach, w rejonie przychodni lekarskich, szkół i przedszkoli.

- spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych

- grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją, które zgłaszane jest głównie w rejonie szkół, placów zabaw, skwerów. Zwykle najwięcej takich zgłoszeń jest w chwili gdy na zewnątrz jest ciepło (okres wiosenny, wakacyjny oraz wczesna, ciepła jesień).

Od początku powstania mapy w regionie tarnowskim 287 zgłoszeń zostało uznanych za żart/pomyłkę z uwagi na miejsce wskazanego zagrożenia np. przekraczanie prędkości lub nieprawidłowe parkowanie jest wskazane poza drogą publiczną lub opis danego zagrożenia nie odpowiada piktogramowi np. piktogram „akty wandalizmu”, a opis brzmi „głośne słuchanie muzyki”. Piktogram „nielegalne rajdy samochodowe”, a opis brzmi „n/n mieszkaniec w miejscowości X jeździ traktorem bez uprawnień i będzie w sobotę kopał… ziemniaki”.

Potwierdzalność wskazanych zagrożeń w każdym roku dla całej Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie wynosi ok 50%.

Warta podkreślenia i przytoczenia jest sytuacja z końca września bieżącego roku. Zgłoszenie za pomocą aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, w którym jeden z mieszkańców Tarnowa zawiadomił o swoim spostrzeżeniu. Młody chłopak w wieku około 20 lat na parkingu w centrum miasta chodzi pomiędzy samochodami i diluje. Internauta wskazał również dzień, w którym najczęściej dochodzi do takiej sytuacji, a także przekazał, że na widok radiowozu młody mężczyzna znika.

Informacja trafiła do policjantów pionu kryminalnego z komisariatu przy ul. Narutowicza w Tarnowie. Ci po krótkiej obserwacji wytypowali opisywanego mężczyznę. Zatrzymali go i odnaleźli przy nim substancje zabronione. W komisariacie 20-latek usłyszał zarzuty, określone w artykule 62 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Należy podkreślić, że samo zgłoszenie zdarzenia w KMZB jest bardzo proste i intuicyjne. Zagrożenie można nanieść z dowolnego urządzenia posiadającego dostęp do Internetu. Co ważne, aby to zrobić, nie ma potrzeby zakładania żadnego konta, podawania swoich danych, czy numeru telefonu. Wystarczy wejść na stronę internetową Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie, gdzie odnajdziemy zakładkę do KMZB - https://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.html

Należy jednak pamiętać, że ta platforma nie służy potrzebie zgłaszania pilnej interwencji Policji. W tych przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Powrót na górę strony