AKTUALNOŚCI

Nie tylko seniorzy dają się oszukać

Data publikacji 02.02.2022

Ufni cyfrowej rzeczywistości wpadamy w pułapkę zakładaną przez cyberprzestępców, którzy korzystają z naszej nieuwagi, nieostrożności i chęci szybkiego zysku. Tracimy w takich inwestycjach od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Szybki sposób przekazywanie pieniędzy – popularnie zwany BLIK-iem, jest powszechnie stosowany przez ludzi młodych i korzystających z urządzeń elektronicznych oraz mobilnych aplikacji bakowych, instalowanych w telefonach komórkowych. To również szybka droga oszustów, którzy wykorzystują pośpiech i zastawiają pułapkę dla mniej ostrożnych.

Jeden z mieszkańców powiatu tarnowskiego w nieustalony sposób stracił dostęp do swojego konta bankowego, którego zabezpieczenia pokonał oszust i wypłacił gotówkę z kwocie 5000 złotych, wykorzystując do tego generowane przez aplikację mobilną kody BLIK.

Kolejny mężczyzna z powiatu tarnowskiego podczas rozmowy z oszustem, podającym się za pracownika banku stracił ponad 33 tysiące złotych. Rzekomy pracownik banku wystraszył mężczyznę widmem włamania na konto i utraty wszystkich oszczędności. Konieczne było natychmiastowe działania i przelanie pieniędzy na wskazane konto. Postępując zgodnie z wytycznymi oszusta-bankiera, mężczyzna podawał generowane kody BLIK i tym samym udostępnił swoje oszczędności oszustowi, który wypłacił pieniądze w bankomacie.

Z kolei mieszkanka Tarnowa, chcąc zainwestować na giełdzie w kryptowaluty i surowce naturalne została wprowadzona w błąd i straciła zainwestowane na szczęście niewielkie pieniądze. Zgłosiła oszustwo na kwotę 900 złotych.

W każdym przypadku zostało wszczęte postępowanie w związku z oszustwem, które jest prowadzone przez policjantów Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.

Powrót na górę strony