Lód nigdy nie jest bezpieczny!

Lód nigdy nie jest bezpieczny!

By uniknąć tragedii podczas zimowych zabaw, rozmawiajmy z dziećmi i młodzieżą jakie niebezpieczeństwo niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach, jeziorach czy zbiornikach wodnych - to przecież rola nas wszystkich. Kontrolujmy, gdzie bawią się nasze dzieci. Nieprzemyślane, lekkomyślne korzystanie z uroków zimy może zakończyć się tragicznie. Uczmy przewidywania i unikania sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu.

Ostatnie dni w regionie tarnowskich spowodowały zamarznięcie cieków, strumyków, stawów i innych zbiorników wodnych. Synoptycy informują o zbliżającym się ociepleniu, a co za tym idzie tafla lodu na naturalnych zbiornikach zacznie się zmieniać i będzie coraz cieńsza. Dzieci w poszukiwaniu wrażeń z zabaw na świeżym powietrzu zapewne tam będą ich szukać. Tarnowscy policjanci apelują aby zwrócić szczególną uwagę na samotnie bawiące się dzieci szczególnie w tych niebezpiecznych miejscach. Lód jest bardzo kruchy i może dość do jego pęknięcia. Odradzajmy i nie pozwalajmy wchodzić na tafle lodu przymarzniętych zbiorników. Unikajmy tragedii do jakiej może dojść w wyniku nieroztropnej zabawy. Jeżeli widzimy taką sytuację nie bądźmy obojętni i informujmy dyżurnego KMP w Tarnowie dzwoniąc pod numer alarmowy 997 lub 112. Nie dopuśćmy do sytuacji w której może dojść do narażenia zdrowia bądź życia naszych dzieci.

Lód ulega ciągłym zmianom i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie! Bezwzględnie powinno unikać się samodzielnego przebywania na lodzie.

Sprawdźmy czy w razie potrzeby nasze pociechy będą umiały wezwać pomoc. Uczmy przewidywania i unikania sytuacji zagrażających ich życiu i zdrowiu.