Idzie zima – nie bądź obojętny dla drugiego człowieka

Idzie zima – nie bądź obojętny dla drugiego człowieka

Kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera nie zapominajmy, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Wykażmy się dużą empatią wobec osób, które w tych trudnych warunkach mogą potrzebować Naszej pomocy. Nie bądźmy obojętni i nie odwracajmy się od drugiego człowieka. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie.

Tegoroczna aura do tej pory nas rozpieszczała. Temperatury za wyjątkiem kilku ostatnich dni były zawsze powyżej zera. Śniegu. Jednak musimy zdawać sobie sprawę z sytuacji w jakich mogą znaleźć się nasi sąsiedzi, znajomi, ludzie przypadkowo spotkani, którzy utracili swój dom. Teraz starają sobie radzić jak potrafią dla siebie najlepiej. Szukają schronienia pod wiaduktami, mostami, w parkach, na terenie ogródków działkowych, altanach śmietnikowych czy prowizorycznych namiotach. W chwili gdy następuje gwałtowne ochłodzenie zwracamy się do wszystkich z apelem o to, aby nie byli obojętni na krzywdę osób, które mogą cierpieć z powodu zimna. Należy pamiętać, że na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni i osoby nietrzeźwe przebywające na otwartej przestrzeni. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy 997 aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane. Noc spędzona w takich warunkach może zakończyć się tragicznie. Zimową porą na wychłodzenie organizmu są również narażone osoby starsze samotnie mieszkające, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna.

Pamiętajmy, że także każdy z nas  może pomóc. Apelujemy by nie pozostawać obojętnymi i reagować  widząc osobę , której zdrowie lub życie, ze względu na trudne warunki pogodowe jest zagrożone.

Zwracajmy uwagę na osoby śpiących na ławkach, nietrzeźwe, widząc je nie przechodźmy obojętnie - reagujmy. Zainteresujmy się też naszym najbliższym otoczeniem – może nasz sąsiad lub sąsiadka mieszkający samotnie potrzebują pomocy by przetrwać mrozy.

    Co możemy zrobić ?  Odpowiedź jest prosta - wystarczy wykonać telefon powiadamiając odpowiednie służby - Policję, Straż Miejską, czy też Pogotowie Ratunkowe, które udzielą pomocy ewentualnie zgłosić problemu bezdomności przez KMZB.

 Pamiętajmy nasze zainteresowanie i jeden telefon może uratować komuś życie.