„EDWARD” w Europie

„EDWARD” w Europie

We wszystkich państwach Unii Europejskiej prowadzone będą w dniu jutrzejszym (21.09) policyjne działania pn. „EDWARD”. Działania te koordynowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego TISPOL. Uczestniczy w nich także polska Policja.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Tarnowie włączają się w Europejski Tydzień Mobilności. W dniu 21.09 przypada Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych – EDWARD to inicjatywa mająca na celu zmniejszenie ofiar śmiertelnych na drogach. Działania pn. „EDWARD” mają charakter międzynarodowy, a biorą w nich udział funkcjonariusze policji drogowej z ponad dwudziestu krajów Europy, zrzeszonych w międzynarodowej organizacji policji ruchu drogowego TISPOL.

W ramach akcji funkcjonariusze dyscyplinują kierowców, którzy przekraczają dozwoloną prędkość. Taktyka działań zakłada organizację zarówno statycznych punktów pomiarów prędkości, jak i pomiarów prowadzonych dynamicznie, przede wszystkim w miejscach występowania zagrożeń.

Pomimo, że dane jednoznacznie wskazują, że bezpieczeństwo kierowców, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego poruszających się po polskich drogach nieustannie się poprawia, to w dalszym ciągu jazda z nadmierną prędkością niedostosowaną do warunków drogowych jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych.

We wrześniu 2016 roku na terenie KMP Tarnów doszło do 12 wypadków, w których rannych zostało 20 osób, a jeden z nich był ze skutkiem śmiertelnym. Odnotowano 203 kolizje drogowe. Policjanci tylko w tym jednym miesiącu ujawnili 44 nietrzeźwych kierujących pojazdami, nałożono 1624 mandaty karne, zatrzymano 39 praw jazdy. Brawura, pośpiech, chęć zaimponowania innym lepszym samochodem, pokazania, że jest się lepszym kierowcą – to czynniki, które mają wpływ na przekraczanie dopuszczalnych prędkości. Dane te świadczą o tym, że wykroczenie to jest nagminne. W dniu 21 września 2017 roku Komenda Miejska Policji w Tarnowie włączy się w działania „EDWARD” i tego dnia do służby zostanie skierowana maksymalna liczba policjantów pracujących na drodze.

Wspólnym celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ograniczenie liczby wypadków drogowych, a tym samym liczby zabitych i rannych.

TISPOL - Międzynarodowe stowarzyszenie zrzeszające policje drogowe z krajów europejskich, finansowane jest przez Komisję Europejską. Polska jest członkiem TISPOL-u od maja 2006 r.