Dla kierowców

W środę (9 października br.) na terenie Tarnowa i powiatu tarnowskiego policjanci Wydziału Ruchu Drogowego, w ramach ogólnopolskich działań kontrolno-prewencyjnych, przeprowadzili akcję pod kryptonimem „SMOG”.

Akcja głównie miała na celu eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny wskazywał na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego, co ma wpływ na zwiększoną emisję spalin.

Podczas działań, w Tarnowie oraz powiecie tarnowskim, policjanci Komendy Miejskiej Policji skontrolowali 97 pojazdów, a 8 kierowcom odebrano dowody rejestracyjne - wobec stwierdzenia nieprawidłowości w stanie technicznym pojazdów, którymi się poruszali. To nie ostatnie takie działania na terenie powiatu.

Przypominamy!

Ustawa Prawo o ruchu drogowym stanowi, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych.

Ustawa ta określa również, że policjant zatrzyma dowód rejestracyjny w razie stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd narusza wymagania ochrony środowiska. W tym przypadku policjant nie może zezwolić na używanie takiego samochodu.

W miniony piątek policjanci tarnowskiej drogówki zatrzymali pirata drogowego, który w terenie zabudowanym w rejonie szkoły jechał z prędkością niemalże 140 km/h

Dbając o bezpieczeństwo policjanci ruchu drogowego z Tarnowa, wyjeżdżają na drogi miasta i regionu wyposażeni między innymi w ręczne mierniki prędkości typu laserkam4, które precyzyjnie pozwalają utrwalić prędkość pojazdu, nagrywając krótki film o wykroczeniach konkretnego kierowcy. Tak też było w piątek (4.10) o godzinie 9:15 w miejscowości Wał-Ruda, kierowca osobowego BMW nie zważając na ograniczenia prędkości oraz oznakowania rejonu szkoły jechał z prędkością 135 km/h. Został zatrzymany przez policjantów tarnowskiej drogówki i mógł oglądnąć krótki film z sobą w roli głównej.

Interwencja zakończyła się 400 złotowym mandatem karnym i 10 punktami karnymi dopisanymi do jego konta. 39-latek dodatkowo utracił prawo jazdy na trzy miesiące.