Obchody 99. Rocznicy Uchwalenia Ustawy o Policji w Tarnowie

Obchody 99. Rocznicy Uchwalenia Ustawy o Policji w Tarnowie

Tegoroczne obchody Święta Policji Garnizonu Tarnowskiego odbyły się na Rynku w Żabnie. Dziś awanse na wyższe stopnie policyjne otrzymało w sumie 164 policjantów. Obchody zostały połączone również z piknikiem rodzinnym w ramach którego zaprezentowano sprzęt policyjny oraz codzienne wyposażenie tarnowskich policjantów.

Tegoroczne powiatowe obchody święta policji garnizonu tarnowskiego miały miejsce w Żabnie. Uroczystość odbyła się zgodnie z policyjnym ceremoniałem i zaczęła się od wciągnięcia flagi państwowej na maszt przy dźwiękach hymnu państwowego wykonanego przez orkiestrę dętą Grupy Azoty SA. Następnie zaproszonych gości przywitał Komendant Miejski Policji w Tarnowie młodszy inspektor Mariusz Dymura. W krótkim przemówieniu dziękował funkcjonariuszom za zaangażowanie i codzienną, często niebezpieczną, pracę. Ponadto gratulował wszystkim, którzy mieli odebrać awanse i wyróżnienia. Nie obyło się również bez podziękowań złożonych na ręce samorządowców, którzy swoimi działaniami wspierają pracę lokalnej policji. Szczególnie ciepłe podziękowania zostały skierowane do burmistrza Żabna i starosty tarnowskiego za wsparcie działań zmierzających do otwarcia nowego komisariatu policji w Żabnie.

Kolejną częścią uroczystości było wręczenie medali i odznaczeń pozaresortowych.

Komendant Miejski otrzymał z rąk Zbigniewa Burnata, prezesa Koła nr 11 w Tarnowie Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ medal tegoż Stowarzyszenia. Kolejnymi wyróżnionymi byli sierż. sztab. Wacław Kwaśniak oraz st. asp. Michał Suda, którzy otrzymali odznaczenia za Zasługi dla Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policji. Następnie wręczono odznaki honorowe od Zarządu NSZZ Policjantów dla Komendanta Mariusza Dymury i Jacka Hudymy - Etatowego Członka Zarządu Powiatu Tarnowskiego, a asp. sztab. Dariuszowi Majcher - brązową odznakę honorową.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie awansów na wyższe stopnie policyjne. W tym roku awansowano 164 policjantów: w korpusie oficerów starszych 1, w korpusie oficerów młodszych 8, w korpusie aspirantów 70, w korpusie podoficerów 71, a w korpusie szeregowych 14. Następnie miało miejsce wręczenie nagród finansowych ufundowanych przez samorządy miasta i powiatu tarnowskiego za bardzo dobre wyniki oraz wzorową służbę.

Po wręczeniu aktów mianowania i nagród komendant Dymura przekazał okolicznościowe upominki wicewojewodzie małopolskiemu - Józefowi Gawronowi, pierwszemu zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Pawłowi Dzierżakowi, staroście tarnowskiemu Romanowi Łucarzowi, burmistrzowi Żabna Stanisławowi Kusiorowi oraz ks. prof. Stanisławowi Sojce. Następnie głos zabrali kolejno – Wicewojewoda Małopolski, Starosta Tarnowski, Burmistrz Żabna, Prezydent Tarnowa, Diecezjalny Duszpasterz i Kapelan Tarnowskiej Policji oraz I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie.

Po przemówieniach część oficjalna uroczystości została zakończona defiladą honorową pododdziału tarnowskiej komendy.

Równocześnie z obchodami Święta Policji miał miejsce piknik rodzinny, na którym tarnowscy policjanci zaprezentowali sprzęt, wykorzystywany w codziennej służbie. Był quad, motocykle, rowery, samochody służbowe, namioty, w których można było oglądać pistolety i karabiny jak również stoisko technika kryminalistyki. Nie zabrakło oczywiście maskotki małopolskiej Policji – Inspektora Wawelka.