Mundurowi nie zawiedli – sukces akcji krwiodawców

Mundurowi nie zawiedli – sukces akcji krwiodawców

Ogromnym sukcesem zakończyła się kolejna edycja Mundurowej Zbiórki Krwi w Tarnowie. Prawie 50 litrów krwi trafiło do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa.

W sobotę 1września na obiektach Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie mundurowi zrzeszeni w Klubach Honorowych Dawców Krwi PCK zorganizowali kolejną, trzecią już akcję zbiórki krwi pod hasłem „Ratuj życie razem z nami”. Funkcjonariusze Policji, Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej zachęcali mieszkańców Tarnowa, jak również powiatu tarnowskiego, do oddania krwi przy pomocy lokalnych mediów. Przedsięwzięcie to zostało objęte honorowym patronatem Komendanta Miejskiego Policji w Tarnowie, Komendanta Miejskiego PSP w Tarnowie oraz Dyrektora Zakładu Karnego w Tarnowie. Celem akcji było jak zawsze ratowanie ludzkiego życia poprzez honorowe oddawanie krwi. W tym roku była to również forma upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Podczas akcji pielęgniarki z punktów poboru krwi zarówno z nowego i jak i starego szpitala w Tarnowie od godziny 8.00 do 13.00 rejestrowały 110 dawców, którzy oddali 49.500 ml. krwi pełnej. Została ona przekazana tarnowskim szpitalom dla ratowania życia i zdrowia. Jest to niewątpliwy sukces akcji, gdyż z roku na rok przybywa osób chętnych do dzielenia się bezcennym darem ratującym życie, jakim jest krew.

W czasie, gdy dorośli czekali w długich kolejkach, najmłodsi uczestnicy wydarzenia mogli zobaczyć jak wyposażone są współczesne służby mundurowe, gdyż na terenach PSP miał miejsce piknik rodzinny „Pożegnanie lata z służbami mundurowymi”. Była niepowtarzalna okazja zasiąść za kierownicą policyjnego motocykla, radiowozu jak również bojowego wozu strażackiego, quada czy amfibii. Promowano zawód policjanta udzielając wskazówek zainteresowanym jak i gdzie złożyć stosowne dokumenty. Dzieciom, w ramach akcji MSWiA „Kręci mnie bezpieczeństwo… przez cały rok szkolny”, przypominano jak się zachować w realiach roku szkolnego. Wszelkie konkursy dla dzieci cieszyły się ogromnym zainteresowaniem dzieciaków, które chętnie rysowały, układały puzzle i odpowiadały na pytania policjantów profilaktyki wydziału prewencji tarnowskiej komendy dotyczące bezpieczeństwa. W krótkim czasie plac alarmowy strażaków zapełnił się barwnymi obrazkami wozów bojowych służb mundurowych wykonanych kolorową kredą. Ponadto dzieci poznały wyposażenie strażników więziennych oraz mogły dotknąć prawdziwej broni palnej. Każdy z uczestników biorący udział w III Mundurowej Akcji Zbiórki Krwi wychodził zadowolony, uśmiechnięty i najedzony ponieważ przygotowano kilkaset porcji ciepłych posiłków.

Dzięki zebraniu takiej ilości krwi wszystkie zaplanowane w najbliższym czasie zabiegi operacyjne w tarnowskich szpitalach będą mogły się odbyć bez opóźnień.

Wszystkim uczestniczącym w naszej akcji serdecznie dziękujemy. I już dziś zapraszamy na IV edycję akcji, która odbędzie się w przyszłym roku na zakończenie wakacji.