W ostatni weekend 100 kierujących straciło prawo jazdy za jazdę po alkoholu

W ostatni weekend 100 kierujących straciło prawo jazdy za jazdę po alkoholu

Od początku roku małopolscy policjanci ujawnili już ponad 1300 nietrzeźwych kierujących. Tylko w ostatni weekend 100 straciło prawo jazdy za jazdę po alkoholu. 

Statystyki pokazują, że 70% z nich to kierujący, którzy mają powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie czyli popełniają przestępstwo, które jest   zagrożone karą pozbawienia wolności do 2 lat, a zakaz prowadzenia pojazdów zostanie orzeczony na okres od 3 – 15 lat. Ponadto za powyższe naruszenie prawa, na kierującego zostanie nałożone świadczenie pieniężne w wysokości co najmniej 5 tys. zł. na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Wprowadzenie w maju 2015r. zaostrzonych kar dotyczących nietrzeźwych kierujących, oraz stałe systematyczne policyjne kontrole trzeźwości przynoszą efekty i wpływają na mniejszą ilość kierujących, którzy decydują się wsiąść za kierownicę po alkoholu. Pomimo większej ilości badań stanu trzeźwości (przebadano w tym roku już ponad 360 tys. kierujących) ujawniono o 20% mniej nietrzeźwych. Na uwagę zasługuje przede wszystkim fakt, że liczba wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących zmniejszyła się o 17%. Restrykcyjne podejście do problemu nietrzeźwości na drogach oraz coraz mniejsze przyzwolenie społeczne na takie zachowania wpływają na poprawę bezpieczeństwa.

Przypominamy, że małopolska Policja od 2006 roku prowadzi zaostrzoną procedurę kontrolną - każda interwencja na drodze, niezależnie od przyczyny jej podjęcia wiąże się z badaniem stanu trzeźwości kierującego. 

W 2015 roku wykonano prawie 2 mln badań trzeźwości kierujących, (tj. aż o 40 % więcej niż w roku 2014,)  ujawniając 11 576 nietrzeźwych kierujących.

W ciągu dwóch miesięcy 2016r. nietrzeźwi kierujący spowodowali 15 wypadków, w których 20 osób zostało rannych, ponadto doprowadzili do 71 kolizji drogowych.