„Kręci mnie bezpieczeństwo” w Zakliczynie

„Kręci mnie bezpieczeństwo” w Zakliczynie

Slalom w alkogoglach, dachowanie pojazdu, ratownictwo drogowe to wszystko można było zobaczyć w Zakliczynie podczas III edycji „Akademii Bezpiecznych Młodych Kierowców” zorganizowanych przez MORD, WRD KMP Tarnów oraz fundację PRODRIVER przy wsparciu Zarządu Powiatu Tarnowskiego oraz gościnności Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie.

„Kreci mnie bezpieczeństwo” to inicjatywa, która łączy społeczeństwo z służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo regionie tarnowskim. W Zakliczynie odbyła się już III edycja naszej akcji pt. "Akademia Bezpiecznych Młodych Kierowców Powiatu Tarnowskiego" realizowanej dzięki wsparciu i środkom Zarządu Powiatu Tarnowskiego i Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnowie. Tym razem gospodarzem wydarzenia był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie na czele z dyrektorem szkoły Marianem Sojatem, wicedyrektorem d/s kształcenia zawodowego Jackiem Świderskim oraz włodarzami Miasta i Gminy Zakliczyn. Komendę Miejską Policji w Tarnowie reprezentował Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Tarnowie mł. insp. Witold Ślęzak oraz Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie podinsp. Jakub Rogoziński. Na miejscu Starosta Tarnowski Roman Łucarz wraził podziw dla organizatorów i podkreślił jak duże znaczenie dla bezpieczeństwa maja tego typu spotkania.
Ze szkół powiatu tarnowskiego zjechało blisko 200 uczniów. Mieli oni okazję poprzez interaktywne spotkania, zobaczyć i zapytać prawdziwych ratowników o ich codzienną służbę. St. sierż. Marek Bachara i sierż. szt. Andrzej Kwiecień w formie prelekcji przedstawili zagrożenia związane z ruchem drogowym dotyczące wykroczeń oraz przestępstw, a uczniowie z dużym zainteresowaniem i aktywnie włączali się do dyskusji. W ten sposób nabyli wiedzę na temat postawy obywatelskiej jaką trzeba podjąć wobec kierowców, którzy pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, chcą prowadzić pojazd. Zobowiązali się, iż po wykładzie w swoim gronie rodzinnym i wśród znajomych, będą odpowiedzialnymi strażnikami społecznymi przestrzegania zasad i przepisów drogowych dotyczących kierowców.
Dzień pełen wrażeń i emocji zagwarantowany był przez Fundację PRODRIVER i jej prezesa Roberta Barysa, który stanął na wysokości zadania nadzorując i przygotowując poszczególne moduły związane z bezpieczeństwem. Na całością medialna czuwał spiker Paweł Mleczko, który dokładnie objaśniał i tłumaczył zgromadzonym o potrzebie informacji i wzajemnej komunikacji dot. bezpieczeństwa, które jest naszym wspólnym dobrem. Podczas prawie całodniowego spotkania młodzi mogli skorzystać z przejażdżki pojazdami typu gokart. Każdy mógł założyć alkogogle i zobaczyć siebie w teście slalomu, czyli jak widzi kierowca po alkoholu. Ratownicy medyczni, którzy na co dzień jeżdżą do wypadków udzielali instruktażu pierwszej pomocy ofiarom na drodze. Były też pokazy ekstremalnego symulatora bezpiecznego dachowania dla odważnych.
Na zakończenie wszyscy mogli podziwiać wspólne działania ratownicze. Polegały one na wyciągnięciu człowieka z samochodu, który zaczął się palić w wyniku wypadku drogowego. Policja, straż pożarna z OSP KSRG Zakliczyn, zespół medyczny ratowników drogowych przystąpili do sprawnej akcji. Wszystkiemu bacznie z bliska i z uwagą przyglądało się grono pedagogiczne wraz z opiekunami i księdzem bo przecież „Kręci mnie bezpieczeństwo”.