Piątkowy przepis

Piątkowy przepis drogowy Odc. 13 – wybrane przepisy dotyczące rowerzystów

W ramach kolejnego odcinka piątkowego przepisu, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie na podstawie art. 16, 32, 33 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, art. 3, 6, 7 Ustawy o kierujących pojazdami, w związku z inauguracją działań „Jednośladem bezpiecznie do celu” opracowali przypomnienie na temat podstawowych przepisów związanych z podróżowaniem rowerem po drogach.

Wraz z rozpoczęciem sezonu rowerowego na naszych drogach wzrasta liczba  jednośladów. Co raz częściej rower staje się wygodnym i szybkim, a do tego ekologicznym środkiem transportu.

Rowerzyści to tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego i jak nazwa wskazuje są znacznie bardziej narażeni na niebezpieczeństwo na drodze. Jazda jednośladem wymaga pełnego panowania nad rowerem, a prędkość powinna być dostosowana do aktualnie panujących warunków oraz umiejętności jadącego. Od osób, które ukończyły 18 lat nie wymaga się żadnych uprawnień do kierowania rowerem, jednak nieznajomość przepisów nie zwalnia ich z odpowiedzialności. Odcinek ten stanowi zatem doskonałą okazję do przypomnienia najważniejszych przepisów dotyczących rowerzystów.

Dokumenty uprawniające do kierowania rowerem osoby pomiędzy 10 a 18 rokiem życia mogą poruszać się po drogach publicznych,

w strefach zamieszkania oraz strefach ruchu rowerem wyłącznie, gdy posiadają dokument potwierdzający ich uprawnienia do kierowania. Dokumentem tym  może być  prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T, a także karta rowerowa, którą może uzyskać osoba, która ukończyła 10 lat i wykazała się niezbędnymi kwalifikacjami tj. zdała egzamin teoretyczny z przepisów ruchu drogowego oraz praktyczny jazdy na rowerze.

Osoby, które ukończyły 18 rok życia nie muszą posiadać karty rowerowej.

Kartę rowerową wydaje nieodpłatnie, za pisemną zgodą rodzica lub opiekuna:

1) dyrektor szkoły – uczniowi szkoły podstawowej;

2) dyrektor wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego lub przedsiębiorca prowadzący ośrodek szkolenia kierowców posiadający poświadczenie potwierdzające spełnianie dodatkowych wymagań – wszystkim innym osobom, które nie ukończyły 18 lat.

Sprawdzenie umiejętności osoby ubiegającej się o kartę rowerową dokonuje:

1) nauczyciel posiadający specjalistyczne przeszkolenie z zakresu ruchu drogowego organizowane nieodpłatnie w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego,

2) policjant lub policjant w stanie spoczynku, posiadający specjalistyczne przeszkolenie z zakresu ruchu drogowego,

3) egzaminator,

4)instruktor.

Sprawdzenie umiejętności odbywa się w jednostce prowadzącej zajęcia w obecności nauczyciela lub opiekuna.

Podstawowe przepisy dotyczące rowerzystów

Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. W razie braku takiej drogi obowiązany jest poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy, lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych.

Kierujący rowerem w razie braku pobocza może korzystać z jezdni. Wówczas ma on obowiązek jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Dopuszczona jest jazda lewą stroną  tylko w określonych przypadkach, tj. gdy osoba opiekuje się dzieckiem w wieku do 10 lat.

Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów, lub innej części drogi, które zamierza opuścić.

Rowerzysta może poruszać się środkiem pasa ruchu na skrzyżowaniu jeśli ten pas umożliwia opuszczenie skrzyżowania  w więcej niż jednym kierunku.

„Śluza rowerowa” to zarezerwowany dla rowerzystów obszar pomiędzy skrzyżowaniem a linią zatrzymania dla samochodów. Kiedy auta zatrzymują się na czerwonym świetle, rowerzyści mogą je minąć i wjechać do śluzy, ustawiając się przed samochodami.

Rowerzysta może wyprzedzać z prawej strony np. wolno jadące pojazdy lub stojące w korku, z prawej strony.

Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jednośladowym jest dozwolone  wyjątkowo, gdy:

opiekuje się on osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem lub szerokość chodnika wzdłuż drogi po której ruch pojazdów jest  dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła, itp.)

W przypadku gdy kierujący rowerem korzysta z drogi dla rowerów i pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Szczególna ostrożność polega na poruszaniu się z niewielką prędkością, która umożliwia mu odpowiednio szybką reakcję w każdej sytuacji drogowej.

Jadąc w kolumnie rowerzystów, należy pamiętać, że odległość od poprzedzającego pojazdu nie jest określona. Liczba rowerów jadących w kolumnie nie powinna przekraczać 15. Odległość między kolumnami rowerzystów nie może być mniejsza niż 200 metrów.

Kierującemu rowerem zabrania się:  jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu - dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na  pedałach lub podnóżkach, czepiania się innych pojazdów.

Uwaga! rowerzysta może przekroczyć przejście dla pieszych jako pieszy prowadzący rower.

To już 3 odcinek Piątkowego przepisu dotyczący rowerzystów. Warto zapoznać się z ich treścią aby bezpiecznie podróżować rowerem. W kolejnym poruszone zostaną przepisy regulujące zasady koegzystencji pomiędzy rowerzystami a pieszymi.

Powrót na górę strony