Nieuczciwy przedsiębiorca

Nieuczciwy przedsiębiorca

Wystawiając nierzetelne faktury opiewające na kwotę ponad 1.700.000 złotych doprowadził Skarb Państwa do strat finansowych sięgających niemal 150 tysięcy złotych.

Pod koniec kwietnia policjanci Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie realizując zagadnienia przestępczości gospodarczej przedstawili 36-letniemu mieszkańcowi powiatu tarnowskiego zarzuty wystawienia nieprawdziwych faktur za wykonanie usług budowlanych, monterskich, serwisowych. Mężczyzna prowadzący działalność gospodarczą na terenie powiatu tarnowskiego wystawiał firmie z Małopolski faktury na usługi, których nigdy nie wykonywał. Właściciel tej firmy pozyskane, nieprawdziwe faktury księgował jako wykonane usługi i w ten sposób zawyżał koszty ponoszone przez własną firmę. Następnie faktury były przedstawiane w urzędzie skarbowym, by odzyskać podatek VAT, który tak naprawdę nigdy nie został odprowadzony do budżetu państwa. W 2014 roku uszczuplenie to wyniosło ponad 148 tysięcy złotych.

Mężczyzna usłyszał zarzuty poświadczenia nieprawdy w dokumentach, wystawianie nierzetelnych faktur,  podawanie nieprawdziwych danych podatkowych, uzyskiwanie bezpodstawnego zwrotu podatku. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności i wysoka grzywna. Śledztwo w sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Tarnowie.