Turniej BRD na terenie powiatu tarnowskiego

Turniej BRD na terenie powiatu tarnowskiego

Na terenie powiatu tarnowskiego zostały zorganizowane powiatowe eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Jak co roku dzieci oraz młodzież rywalizowała o miano najlepszego, a policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego przy pomocy uczniów klas policyjnych ocenia ich umiejętności.

W tym roku eliminacje odbyły się w dniach:

- 21 kwiecień: szkoły gimnazjalne z terenu powiatu ziemskiego. Eliminacje odbyły się w szkole podstawowej w Gromniku. Startowało 8 trzyosobowych drużyn. Najlepszą okazała się reprezentacja Gimnazjum w Gromniku, 2-gie miejsce Gimnazjum w Zakliczynie, 3-cie miejsce Gimnazjum w Zalasowej. Najlepszym zawodnikiem turnieju został reprezentant Gimnazjum w Gromniku Kacper Bienias.

- 25 kwiecień: szkoły podstawowe z terenu powiatu ziemskiego. Eliminacje odbyły się w Zespole Szkolno Przedszkolnym w Zalasowej. Startowało 19 czteroosobowych drużyn. Najlepszą okazała się reprezentacja Szkoły Podstawowej w Wietrzychowicach, 2-gie miejsce SP w Gromniku, 3-cie miejsce SP w Rzepienniku Marciszewskim. Najlepszym zawodnikiem turnieju została reprezentantka SP w Wietrzychowicach Weronika Mądrzyk.

- 26 kwiecień: szkoły gimnazjalne i podstawowe z terenu powiatu grodzkiego. Eliminacje odbyły się w szkole podstawowej nr 15 oraz w hali widowiskowo – sportowej TOSIR w Tarnowie przy ul. Krupniczej. Startowały 2 drużyny gimnazjalne oraz 7 drużyn szkół podstawowych. Wśród gimnazjów najlepszą okazała się reprezentacja Gimnazjum nr 

1 w Tarnowie, 2-gie miejsce Gimnazjum nr 4 w Tarnowie. Najlepszym zawodnikiem turnieju gimnazjalnego został reprezentant Gimnazjum nr 1 Marcel Nosek.

Rywalizację szkół podstawowych wygrała reprezentacja SP nr 14, 2-gie miejsce SP nr 10, 3-cie miejsce SP nr 17. Indywidualnie najlepszym zawodnikiem okazała się Nadia Rodak – SP nr 10 w Tarnowie.

W każdym z turniejów uczniowie rozwiązywali 2 testy: test z przepisów ruchu drogowego (25 pytań – 30 minut na rozwiązanie), test skrzyżowań (10 pytań – 15 minut), udzielali pierwszej pomocy przedmedycznej oraz pokonywali rowerowy tor przeszkód. Ocena tych poszczególnych konkurencji dała końcowy rezultat.

Dodatkowo podczas eliminacji w Zalasowej odbył się pokaz ratownictwa drogowego zorganizowany przez miejscową OSP. Druhowie prowadzili akcję ratowniczą na miejscu wypadku drogowego z udziałem samochodu osobowego i motocykla.

W dniu 24 kwietnia na obiektach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie odbyły się powiatowe eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Motoryzacyjnego. W zawodach brało udział łącznie 8 reprezentacji szkół z powiatu ziemskiego oraz grodzkiego. Wśród szkół z powiatu ziemskiego najlepszą okazała się reprezentacja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie, natomiast wśród szkół z Tarnowa – I drużyna Zespołu Szkół Technicznych (z tej szkoły startowały dwie drużyny). Najlepszym zawodnikiem turnieju został reprezentant gospodarzy Bartłomiej Wypasek. Uczniowie rozgrywali następujące konkurencje: test z przepisów ruchu drogowego, test skrzyżowań, pierwsza pomoc przedmedyczna, stacja diagnostyczna – zdiagnozowanie spreparowanych usterek w motocyklu i samochodzie osobowym, jazda motorowerem po torze przeszkód, jazda sprawnościowa samochodem z zamontowanym na pokrywie silnika talerzem stewarta.

Dla najlepszych drużyn w każdym z finałów ufundowano atrakcyjne nagrody, puchary i pamiątkowe dyplomy.

Równolegle do eliminacji turnieju BRD na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie i Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Zalasowej odbyła się akcja pt. „Lekcje BRD z Fundacją PZU w regionie Tarnowa, Brzeska i Nowego Sącza. II edycja zorganizowana w partnerstwie tarnowskiej Policji z Fundacją Prodriver, podczas której w atrakcyjny i realistyczny sposób ukazywano zagrożenia na drodze i uczono sposobów radzenia sobie z nimi, m.in. poprzez symulator zderzeń, symulator dachowania, alkogogle,  pierwszą pomoc, warsztaty z BRD i profilaktyki alkoholowej w kontekście ruchu drogowego "Dlaczego nie warto jeździć po alkoholu", symulator jazdy czy pokaz gaśnicy samochodowej. Akcję sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

Zwycięzcy poszczególnych eliminacji będą startować w finale wojewódzkim:

- 16 maja BRD szkoły podstawowe – rozegrany zostanie w Szkole Podstawowej i Gimnazjalnej im. Jana Pawła II w Mikluszowicach w powiecie bocheńskim,

- 17 maja BRD szkoły gimnazjalne - rozegrany zostanie w Szkole Podstawowej i Gimnazjalnej im. Jana Pawła II w Mikluszowicach w powiecie bocheńskim,

- 26 maja Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny – przeprowadzony zostanie  w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Krakowie.